Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílejte jídlo, budete lepším člověkem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Jídlo o samotě či raději společná večeře? Vědci možná tuto otázku rozlouskli za nás. Podělení se o jídlo s ostatními z nás může učinit lepšího člověka, říká studie uveřejněná v deníku Appetite.

Od pradávných dob bylo jídlo spojené se spoluprací. V pravěku se rozdělování porcí férovým způsobem stalo otázkou života a smrti. V těch časech sice místo pizzy přistál na stole bizon, avšak ten nebyl určen jen pro jednoho, ale pro celou skupinu. Ale nyní, když se dá vše objednat, je skutečně dělení se o jídlo překonaným fenoménem?

Tým vědců pod vedením Charlotty de Backer z antverpské univerzity v Belgii se ptal 466 belgických studentů na to, jak často během dětství jedli doma připravované jídlo a jaké je jejich současné prosociální chování vůči ostatním lidem. Zjistilo se, že ti kteří doma častěji jedli jídlo pohromadě s ostatními, skórovali výše na škálách altruistického chování, především v nabídnutí sedadla, nasměrování cizinců na správné místo, pomoci přátelům se přestěhovat a v účasti na dobrovolných činnostech.

„Myslím si, že západní individualizovaná společnost může těžit ze sdílení jídla více než kdy jindy,“ uvedla de Backer pro Time. „Sdílení jídla nutí lidi přemýšlet o spravedlnosti (Dostal jsem tolik jídla jako ostatní u stolu?), autoritě (Kdo bude obsloužen jako první?) a lakotě (Někdy toho nemohu dostat tolik, kolik bych chtěl.),“ dodala výzkumnice.

Je ovšem rozdíl mezi „sdílením jídla“ a „podělením se o jídlo.“ Objednání si večeře v restauraci s kamarády, kdy každý dostane vlastní porci, nemá ten správný sbližující efekt. Ne. Lepšího člověka z nás může učinit jídlo pouze tehdy, pokud je servírováno po vzoru rodiny, kdy jsou na stole vyskládány hrnce plné jídla, o které se musí hladové krky podělit.

„Nikdy není pozdě naučit naše děti těmto hodnotám. Jakákoliv příležitost, jak naučit děti i dospělé se dělit o jídlo je důležitá,“ říká de Backer. „Pokud pořádáte narozeninovou oslavu a přinesete koláč, nechte děti zvážit, jak velký kus koláče je správný a pomožte jim nacvičit altruistické chování,“ dodává výzkumnice.

Zdroj: http://time.com/

Související články

Společnost

Jak potěšit přátele? Sdílejte s nimi již známé příběhy

Inspirace

Nový lék českých vědců může vyléčit obezitu a cukrovku

Inspirace

Spánek či manželství pomáhají předcházet srdečním chorobám

Inspirace

Vědci zjistili, jak se dá pravděpodobně zabránit pocitu hladu

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory