Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Savci sní o reálném světě už před narozením, zjistili vědci. Předvídání je evoluční výhodou

Ilustrační foto: Freepik

Ještě ani neotevřeli oči, a už si představují svět, do kterého se zanedlouho narodí. Tak se podle vědců z americké Yale University chovaly myši, na kterých zkoumali svou hypotézu o schopnosti snít před narozením. „Je to jako snít o tom, co uvidíte, ještě před tím, než otevřete oči,“ popsal vedoucí studie Michael Crair.

Při výzkumu vědci pozorovali mozkovou aktivitu malých myší ještě před tím, než začaly používat své oči. Zjistili, že vlny, které putují od sítnice směrem k oku, se podobají procesu, který v nervové soustavě zvířat nastává, když se pohybují v reálném prostředí. „Tato raná aktivita podobná snu má evoluční smysl, protože umožňuje myši předvídat, co zažije po otevření očí. Je tak připravena okamžitě reagovat na ohrožení z okolního prostředí,“ vysvětlil Crair.

Brzy po narození nicméně tato mozková činnost vymizí a nahradí ji zralejší síť přenosů vizuálních podnětů do mozku, kde se informace dále kódují a ukládají. Ačkoli vědci upozorňují, že se vnímání myší a lidských miminek liší, v tomto případě fungují nervové procesy připravující zrakový systém před narozením na podobném principu. Důkazem může být například rozpoznávání prstu pohybujícího se po zorném poli, což miminka dokážou téměř okamžitě po narození.

Zdroj: Yale University

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…