Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

San Francisko zakáže prodej vody v malých plastových lahvích

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Kalifornské San Francisko každoročně vyprodukuje desítky milionů plastových lahví. Shromažďují se na skládkách, v recyklačních centrech, ale také v moři. Město se proto rozhodlo s množstvím plastového odpadu bojovat.

Zástupci města odsouhlasili na území San Franciska zakázat prodej balené vody v půllitrových a menších plastových lahvích. Vyhláška se bude aplikovat postupně a do čtyř let by měla platit téměř po celém městě – konkrétně v místech, kde je k dispozici jiný dostatečný zdroj vody. Porušení se bude trestat pokutou ve výši až tisíc dolarů. Rada odhlasovala návrh jednomyslně.

„Plastové lahve mají na přírodní prostředí obrovský dopad. Trvá tisíc let, než se běžná plastová lahev v přírodě rozloží,“ uvedl vedoucí rady David Chiu. Upozornil také na velkou spotřebu fosilních paliv, která jsou pro výrobu i přepravu lahví nezbytná. Někteří prodejci vody v lahvích sice už dříve snížili množství použitého plastu, podle odpůrců to však nestačí.

Vyhlášku ještě čeká druhé čtení a podpis starosty. Pokud uspěje, vstoupí v platnost letos na podzim. Zákaz by se měl vztahovat také na pojízdné občerstvení a venkovní akce konané ve městě. Výjimku by mohly dostat určité sportovní události, sanfranciské letiště a neprofitující sponzoři velkých akcí.

Zdroj: reuters.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.