Nový vynález inspirovaný kůží chobotnice představili vědci z Kalifornské univerzity v Irvine. Rychlé střídání barev hlavonožců za účelem kamufláže či komunikace fascinuje lidi odnepaměti. Vědci nyní využili stejný mechanismus k vývoji udržitelného materiálu pro regulaci teploty.
Kelímky na pití, boxy na jídlo s sebou, stany, či dokonce přepravní kontejnery stačí potáhnout speciálním kovovým filmem, který zabrání změně vnitřní teploty. Vynález reguluje teplotu pomocí polymerních struktur, které reagují na napětí materiálu roztahováním a stahováním. To umožňuje odrážení tepelného záření ze stěn dovnitř. Například káva v kelímku tak zůstane horká, ale nespálíme si o ni ruce.
„Materiál lze recyklovat jednoduše odstraněním kovové vrstvy pomocí octu. Polymerní struktury na povrchu se pak recyklují pomocí běžně používaných metod,“ uvedl hlavní autor studie zveřejněné v časopise Nature Sustainability Mohsin Badshah.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…