Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Ilustrační foto: Pixabay

Rudá planeta podle posledních zjištění není pouze rudá. Rover Perseverance objevil na Marsu skály barevně podobné těm, které dodávají havajským plážím jejich zelený nádech, píše server Interesting Engineering.

Nazelenalé vyvřelé horniny byly spatřeny v Jezeru, 45 km širokém kráteru, který je považován za domov starověkého jezera na Marsu. Stovky výzkumníků analyzovaly data shromážděná roverem Perseverance a tvrdí, že možná rudá planeta není tak rudá, jak si myslíme.

Mars ke své přezdívce přišel díky tomu, že většina jeho hornin vystavených vnějšímu prostředí má červenou barvu. Obsahují železo, které se oxiduje a zčervená, podobně jako jakýkoli železný předmět na Zemi po vystavení povětrnostním podmínkám zčervená a zreziví. Mnoho hornin nalezených v kráteru Jezero se však překvapivě liší od sedimentárních hornin nalezených na povrchu Marsu. Perseverance detekovala přítomnost vulkanických hornin složených z velkých olivínových zrn v samotném kráteru. Mnoho pláží na Zemi má nazelenalý vzhled kvůli přítomnosti olivínu, minerálu, který se hojně vyskytuje v zemském plášti a podílí se na tvorbě drahokamového peridotu. Přítomnost hornin bohatých na olivín na Marsu by mohla odhalit odpovědi na otázky týkající se výskytu života na této planetě.

Ilustrační foto: Pixabay

Zelené skály naznačují mnoho věcí

Vědci se domnívají, že vulkanické horniny objevené na rudé planetě vznikly asi před čtyřmi miliardami let. Zajímavé je, že tyto horniny mají vlastnosti podobné těm vyskytujících se u vyvřelých hornin, které existovaly na Zemi během jejích počátků. Předpokládá se, že Mars je starý 4,6 miliardy let a naštěstí ve kromě vyvřelých hornin bohatých na olivín našla Perseverance také letité vzorky lávy potřebné ke studiu starověkého prostředí planety. Mimochodem, přítomnost olivínu na rudé planetě naznačovaly už dřívější studie.

Výskyt minerálu byl však považován za omezený na oblasti jako Ganges Chasma a Nili Fossae. Až dosud si výzkumníci nebyli jisti přítomností olivínu v kráteru Jezero. Existuje velká možnost, že studiem dat z roveru a zkoumáním hornin zde na Zemi by vědci mohli konečně odhalit, zda někdy na rudé planetě existoval život. Protože starověké vulkanické horniny jsou staré jako naše sluneční soustava, mohly by navíc také osvětlit vývoj života na Zemi a to, jak bychom měli postupovat při hledání známek života na jiných planetách.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Příroda a ekologie

Na Marsu by mohli lidé bydlet v houbových domech

Inspirace

Nově vytvořená mapa Marsu odhaluje mnohá tajemství

Inspirace

Rover NASA Curiosity zachytil oslnivý západ slunce na Marsu

Příroda a ekologie

Existuje ve vesmíru život? Zjistěte, jaká tajemství skrývá Venuše

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…