Tráva, květina nebo strom skutečně nejsou jen věcmi. Výzkumníci nyní potvrdili, že i zeleň cítí. Pokud je vystavená dehydrataci nebo zranění, vydává vysokofrekvenční zvuk. Informoval o tom časopis Cell a web Radio Wave.
Rostliny vystavené stresovým podmínkám vydávají údajně až 50 zvuků za minutu. Zjistili to vědci z univerzity v Tel Avivu. Zvuk je na tak vysoké frekvenci, že se nachází mimo hranici slyšitelnosti lidského ucha. Zachycují jej však zvířata a jiné rostliny. Odborníci se domnívají, že rostliny takto komunikují se svým okolím.
Zkoumaným vzorkem byly rostliny rajčat a tabáku. Tyto druhy totiž patří mezi detailně prozkoumané. Testovaným rostlinám byly v rámci studie seřezávány stonky nebo nebyly zalévány. Díky tomu výzkumníci zjistili, že zvuky rostliny vydávají procesem kavitace. Během něj dochází k vytváření a srážení vzduchových bublin v cévním systému. Výsledkem je zvuk podobný cvakání a praskání, který se může šířit až na vzdálenost pěti metrů. Podle autorů výzkumu mohou získané poznatky vést ke změně přemýšlení o rostlinné říši, která byla dosud považována za němou.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…