Mysleli jste si, že uši umí nastražit jenom zvířata? Pohyb uší jim pomáhá třeba zaměřit pozornost na konkrétní zvuky a zjistit, z jakého směru přicházejí. Podle nového výzkumu toto nedělají pouze zvířata, lidé se při soustředěném poslechu snaží uši nastražit i dnes, informoval server Radio Wave.
Ačkoli je lidské ucho mnohem statičtější, stopy po systému orientace našich předků zůstaly v takzvané „nervové fosílii“. Vědci zjistili, že svaly se při soustředěném poslechu pohybují tak, aby orientovaly uši směrem ke zdroji zvuku. „Předpokládá se, že naši předkové ztratili schopnost pohybovat ušima asi před 25 miliony let“, uvedl Andreas Schröer, hlavní autor výzkumu ze Sárské univerzity v Německu. „Proč přesně, je těžké říci,“ dodal.
Vědcům se však podařilo prokázat, že náš mozek si stále zachoval některé struktury pro ovládání svalů pro pohyb uší. I když dnes už zřejmě nejsou příliš užitečné. Některé svaly se aktivují, když lidé usilovně poslouchají. Nemá to však žádný zásadnější přínos na kvalitu sluchu, pohyby jsou na to příliš nepatrné.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…