Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rok netopýrů je tady. Co nás čeká a nemine?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Netopýři jsou krásná a poměrně unikátní stvoření. Proto jsou také v Česku chráněni zákony i mezinárodními úmluvami. Potřebují naši nejlepší péči a ohleduplnost, Český svaz ochránců přírody proto vyhlásil letošek Rokem netopýrů. V praxi to vypadá tak, že organizace uspořádá řadu akcí, jejichž cílem je upozornit na nezbytnost ochrany těchto zvířat.

Český svaz ochránců přírody vyhlašuje již od roku 2020 tematické roky. První ročník byl věnován orchidejím, loňský vážkám. Rok 2022 byl vyhlášen Rokem netopýrů. Má v plánu obeznámit veřejnost se zajímavými informacemi ze života těchto citlivých savců a také s návodem, jak je chránit. Laici se mnohdy neuvědomují, jak jsou netopýři zranitelní. Třeba v zimě tato zvířata hibernují v podzemních dutinách, trhlinách i spárách. Člověk jim může vyrušením snadno ublížit. „Hibernace jim umožní z tukových zásob zimu přežít, ale pokud jsou vícekrát během zimy probuzeni, odebírají z tukových zásob více energie, a ty jim pak nemusí do jara vystačit, v důsledku čehož mohou i zemřít. Ještě horší scénář nastává v mrazivých dnech, kdy je něco vzbudí a přiměje vyletět ven, kde na ně čeká smrt umrznutím,“ zdůraznil svaz.

Sledovat chystané akce, soutěže a přednášky Českého svazu ochránců přírody k tematickému roku je možné zde. Zájemci se na uvedeném odkaze dozví i detailnější informace o netopýrech.

Zdroj: Ekolist, Český svaz ochránců přírody

Související články

Zaručeně zlepší den

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…