Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rok netopýrů je tady. Co nás čeká a nemine?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Netopýři jsou krásná a poměrně unikátní stvoření. Proto jsou také v Česku chráněni zákony i mezinárodními úmluvami. Potřebují naši nejlepší péči a ohleduplnost, Český svaz ochránců přírody proto vyhlásil letošek Rokem netopýrů. V praxi to vypadá tak, že organizace uspořádá řadu akcí, jejichž cílem je upozornit na nezbytnost ochrany těchto zvířat.

Český svaz ochránců přírody vyhlašuje již od roku 2020 tematické roky. První ročník byl věnován orchidejím, loňský vážkám. Rok 2022 byl vyhlášen Rokem netopýrů. Má v plánu obeznámit veřejnost se zajímavými informacemi ze života těchto citlivých savců a také s návodem, jak je chránit. Laici se mnohdy neuvědomují, jak jsou netopýři zranitelní. Třeba v zimě tato zvířata hibernují v podzemních dutinách, trhlinách i spárách. Člověk jim může vyrušením snadno ublížit. „Hibernace jim umožní z tukových zásob zimu přežít, ale pokud jsou vícekrát během zimy probuzeni, odebírají z tukových zásob více energie, a ty jim pak nemusí do jara vystačit, v důsledku čehož mohou i zemřít. Ještě horší scénář nastává v mrazivých dnech, kdy je něco vzbudí a přiměje vyletět ven, kde na ně čeká smrt umrznutím,“ zdůraznil svaz.

Sledovat chystané akce, soutěže a přednášky Českého svazu ochránců přírody k tematickému roku je možné zde. Zájemci se na uvedeném odkaze dozví i detailnější informace o netopýrech.

Zdroj: Ekolist, Český svaz ochránců přírody

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…