Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotický had přežije pod vodou půl roku. Pomáhá s kontrolou i opravami potrubí na dně oceánu

Robotický had Eelume pomáhá s pracemi na dně oceánu. Zdroj fotografie: eelume.com

Je mrštný, dostane se i do těžko přístupných míst a hravě urazí i velké vzdálenosti. Speciální robot Eelume připomínající hada využívá těch nejlepších vlastností těchto živočichů. Na rozdíl od živého ale robotického hada na souši nepotkáte. Byl totiž sestrojen k pobytu na dně oceánu. Tam pomáhá například s kontrolou a opravami potrubí ukrytých hluboko pod hladinou. Zvládá to levněji, bezpečněji a téměř bez znečištění.

Eelume z dílny vědců z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) dává hlubinným operacím zcela nový rozměr. S preventivní kontrolou, čištěním i opravami potrubí na mořském dně si totiž poradí zcela sám. Je navržen tak, aby v hloubce až 500 metrů vydržel šest měsíců. Jednoduše se nabije v dokovací stanici a pak může vyrazit plnit úkoly. Pružná konstrukce robota si poradí se silnými mořskými proudy i stísněnými prostory, které běžným podvodním vozidlům nejsou přístupné.

Mrštný robot zvládne i obtížné úkoly. Zdroj fotografie: Eelume

Skladbu těla robotického hada je možné uzpůsobit konkrétnímu terénu. Ramena mohou měnit tvar, přichytit se nebo se proměnit v potřebný nástroj. Eelume tak zvládne kontrolovat, čistit i opravovat například poškozené ropovody nebo plynovody uložené na dně moří. Díky kvalitní kameře navíc veškerá nasbíraná data a videa okamžitě posílá na povrch. Hlubinné operace jsou díky využití robotiky mnohem bezpečnější, levnější a v neposlední řadě šetrnější k životnímu prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu