Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotický had přežije pod vodou půl roku. Pomáhá s kontrolou i opravami potrubí na dně oceánu

Robotický had Eelume pomáhá s pracemi na dně oceánu. Zdroj fotografie: eelume.com

Je mrštný, dostane se i do těžko přístupných míst a hravě urazí i velké vzdálenosti. Speciální robot Eelume připomínající hada využívá těch nejlepších vlastností těchto živočichů. Na rozdíl od živého ale robotického hada na souši nepotkáte. Byl totiž sestrojen k pobytu na dně oceánu. Tam pomáhá například s kontrolou a opravami potrubí ukrytých hluboko pod hladinou. Zvládá to levněji, bezpečněji a téměř bez znečištění.

Eelume z dílny vědců z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) dává hlubinným operacím zcela nový rozměr. S preventivní kontrolou, čištěním i opravami potrubí na mořském dně si totiž poradí zcela sám. Je navržen tak, aby v hloubce až 500 metrů vydržel šest měsíců. Jednoduše se nabije v dokovací stanici a pak může vyrazit plnit úkoly. Pružná konstrukce robota si poradí se silnými mořskými proudy i stísněnými prostory, které běžným podvodním vozidlům nejsou přístupné.

Mrštný robot zvládne i obtížné úkoly. Zdroj fotografie: Eelume

Skladbu těla robotického hada je možné uzpůsobit konkrétnímu terénu. Ramena mohou měnit tvar, přichytit se nebo se proměnit v potřebný nástroj. Eelume tak zvládne kontrolovat, čistit i opravovat například poškozené ropovody nebo plynovody uložené na dně moří. Díky kvalitní kameře navíc veškerá nasbíraná data a videa okamžitě posílá na povrch. Hlubinné operace jsou díky využití robotiky mnohem bezpečnější, levnější a v neposlední řadě šetrnější k životnímu prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…