Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zdroj fotografií: UT News

Vědci z celého světa neustále přicházejí s novými objevy, které pomáhají nejen lidem, ale i přírodě. Novinkou je samozavlažovací půda. Unikátní zemina je schopná si sama vodu ze vzduchu získat a rozdělit ji v určený čas rostlinám. Speciální technologii vyvinuli výzkumníci z univerzity v texaském Austinu.

Nový systém samozavlažování funguje na bázi hydrogelu, který ze vzduchu dokáže přitahovat molekuly vody a zadržet je v sobě. Každý gram půdy, do které je gel vložený, může ze vzduchu vtáhnout 3 až 4 gramy vody. Gel vtahuje vodu během noci, kdy je vzduch chladnější a vlhčí. Teplo během dne jej pak aktivuje a ten vodu vypustí do půdy, kde je k dispozici rostlinám. Tekutina se částečně vypaří, čímž se zvýší vlhkost a celý cyklus tak může nadále pokračovat.

Hydrogelová půda dokáže zadržovat vodu lépe než písčité půdy.

Novinka by mohla do budoucna usnadnit farmaření i na místech, kde to nebylo kvůli suchu a nedostatku srážek možné. „Naším cílem je umožnit zemědělství v oblastech, kde bylo doposud třeba budovat složitý zavlažovací systém a systém napájení. To všechno je náročné na zdroje, kterých rychle ubývá,“ uvedl profesor Guihua Yu, který výzkumný tým vedl. „Rostliny se dají pěstovat ve většině půdy. Hlavním limitem je vždy voda. To je důvod, proč jsme chtěli vyvinout technologii, která půdě pomůže, aby si tekutiny ze vzduchu sama získala,“ uzavřel Fei Zhao, který se na výzkumu podílel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…