Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zdroj fotografií: UT News

Vědci z celého světa neustále přicházejí s novými objevy, které pomáhají nejen lidem, ale i přírodě. Novinkou je samozavlažovací půda. Unikátní zemina je schopná si sama vodu ze vzduchu získat a rozdělit ji v určený čas rostlinám. Speciální technologii vyvinuli výzkumníci z univerzity v texaském Austinu.

Nový systém samozavlažování funguje na bázi hydrogelu, který ze vzduchu dokáže přitahovat molekuly vody a zadržet je v sobě. Každý gram půdy, do které je gel vložený, může ze vzduchu vtáhnout 3 až 4 gramy vody. Gel vtahuje vodu během noci, kdy je vzduch chladnější a vlhčí. Teplo během dne jej pak aktivuje a ten vodu vypustí do půdy, kde je k dispozici rostlinám. Tekutina se částečně vypaří, čímž se zvýší vlhkost a celý cyklus tak může nadále pokračovat.

Hydrogelová půda dokáže zadržovat vodu lépe než písčité půdy.

Novinka by mohla do budoucna usnadnit farmaření i na místech, kde to nebylo kvůli suchu a nedostatku srážek možné. „Naším cílem je umožnit zemědělství v oblastech, kde bylo doposud třeba budovat složitý zavlažovací systém a systém napájení. To všechno je náročné na zdroje, kterých rychle ubývá,“ uvedl profesor Guihua Yu, který výzkumný tým vedl. „Rostliny se dají pěstovat ve většině půdy. Hlavním limitem je vždy voda. To je důvod, proč jsme chtěli vyvinout technologii, která půdě pomůže, aby si tekutiny ze vzduchu sama získala,“ uzavřel Fei Zhao, který se na výzkumu podílel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.