Vědci z celého světa neustále přicházejí s novými objevy, které pomáhají nejen lidem, ale i přírodě. Novinkou je samozavlažovací půda. Unikátní zemina je schopná si sama vodu ze vzduchu získat a rozdělit ji v určený čas rostlinám. Speciální technologii vyvinuli výzkumníci z univerzity v texaském Austinu.
Nový systém samozavlažování funguje na bázi hydrogelu, který ze vzduchu dokáže přitahovat molekuly vody a zadržet je v sobě. Každý gram půdy, do které je gel vložený, může ze vzduchu vtáhnout 3 až 4 gramy vody. Gel vtahuje vodu během noci, kdy je vzduch chladnější a vlhčí. Teplo během dne jej pak aktivuje a ten vodu vypustí do půdy, kde je k dispozici rostlinám. Tekutina se částečně vypaří, čímž se zvýší vlhkost a celý cyklus tak může nadále pokračovat.
Novinka by mohla do budoucna usnadnit farmaření i na místech, kde to nebylo kvůli suchu a nedostatku srážek možné. „Naším cílem je umožnit zemědělství v oblastech, kde bylo doposud třeba budovat složitý zavlažovací systém a systém napájení. To všechno je náročné na zdroje, kterých rychle ubývá,“ uvedl profesor Guihua Yu, který výzkumný tým vedl. „Rostliny se dají pěstovat ve většině půdy. Hlavním limitem je vždy voda. To je důvod, proč jsme chtěli vyvinout technologii, která půdě pomůže, aby si tekutiny ze vzduchu sama získala,“ uzavřel Fei Zhao, který se na výzkumu podílel.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…