Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nikdy předtím vidění mikrobi z Arktidy by mohli pomoci při hledání života na Marsu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Podmínky, ve kterých se tito mikrobi nacházejí, jsou skutečně mimozemskou záležitostí. Výzkumníci z McGill studovali extrémně slané, velmi chladné a téměř bezkyslíkové prostředí pod permafrostem Lost Hammer Spring v kanadské Arktidě, aby hledali život. Proč? To objasňuje sever Interesting Engineering.

Důvodem je, že toto prostředí je ze všech míst na Zemi nejblíže podmínkám vládnoucím na Marsu, jak uvádí tisková zpráva, kterou instituce nedávno zveřejnila. V této nové studii vědci zjistili, že mikrobům se podařilo v tomto prostředí přežít, dokonce až prosperovat, což naznačuje, že na rudé planetě může také existovat život. Vědci dokonce použili nejmodernější techniky, aby získali detailní vhled do metabolismu tohoto mikroba.

Zjistili, že mikroorganismy mohou přežít tím, že jedí a dýchají jednoduché anorganické sloučeniny podobného typu, jaký se nachází i na Marsu, jako je metan, sulfid, síran, oxid uhelnatý a oxid uhličitý.

Ilustrační foto: Pixabay

Mikrobi přežívají a prosperují

Vedoucí studie Lyle Whyte z oddělení přírodních zdrojů uvedl, že mikrobi, které našli a popsali na Lost Hammer Spring, jsou překvapující, protože na rozdíl od jiných mikroorganismů jejich život nezávisí na organickém materiálu nebo kyslíku. Mimo schopnosti konzumovat jednoduché anorganické sloučeniny také mohou fixovat oxid uhličitý a dusíkové plyny z atmosféry, díky čemuž jsou vysoce přizpůsobiví k přežití a prosperitě ve velmi extrémních prostředích na Zemi i mimo ni.

Prostředí, ve kterém žijí, je opravdu nehostinné. Lost Hammer Spring v kanadské Arktidě je jedním z nejchladnějších a nejslanějších suchozemských pramenů, které kdy byly objeveny. Voda je extrémně slaná, její teplota trvale pod nulou a neobsahuje téměř žádný kyslík.

Tyto typy podmínek byly také nalezeny v určitých oblastech na Marsu, kde byla pozorována rozsáhlá ložiska soli a možné studené solné prameny. Minulé studie již důkazy o mikrobech v tomto druhu prostředí podobném Marsu objevily. Nicméně, tato studie je jednou z mála, která dokázala zmíněné mikroby objevit živé a aktivní.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…