Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nikdy předtím vidění mikrobi z Arktidy by mohli pomoci při hledání života na Marsu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Podmínky, ve kterých se tito mikrobi nacházejí, jsou skutečně mimozemskou záležitostí. Výzkumníci z McGill studovali extrémně slané, velmi chladné a téměř bezkyslíkové prostředí pod permafrostem Lost Hammer Spring v kanadské Arktidě, aby hledali život. Proč? To objasňuje sever Interesting Engineering.

Důvodem je, že toto prostředí je ze všech míst na Zemi nejblíže podmínkám vládnoucím na Marsu, jak uvádí tisková zpráva, kterou instituce nedávno zveřejnila. V této nové studii vědci zjistili, že mikrobům se podařilo v tomto prostředí přežít, dokonce až prosperovat, což naznačuje, že na rudé planetě může také existovat život. Vědci dokonce použili nejmodernější techniky, aby získali detailní vhled do metabolismu tohoto mikroba.

Zjistili, že mikroorganismy mohou přežít tím, že jedí a dýchají jednoduché anorganické sloučeniny podobného typu, jaký se nachází i na Marsu, jako je metan, sulfid, síran, oxid uhelnatý a oxid uhličitý.

Ilustrační foto: Pixabay

Mikrobi přežívají a prosperují

Vedoucí studie Lyle Whyte z oddělení přírodních zdrojů uvedl, že mikrobi, které našli a popsali na Lost Hammer Spring, jsou překvapující, protože na rozdíl od jiných mikroorganismů jejich život nezávisí na organickém materiálu nebo kyslíku. Mimo schopnosti konzumovat jednoduché anorganické sloučeniny také mohou fixovat oxid uhličitý a dusíkové plyny z atmosféry, díky čemuž jsou vysoce přizpůsobiví k přežití a prosperitě ve velmi extrémních prostředích na Zemi i mimo ni.

Prostředí, ve kterém žijí, je opravdu nehostinné. Lost Hammer Spring v kanadské Arktidě je jedním z nejchladnějších a nejslanějších suchozemských pramenů, které kdy byly objeveny. Voda je extrémně slaná, její teplota trvale pod nulou a neobsahuje téměř žádný kyslík.

Tyto typy podmínek byly také nalezeny v určitých oblastech na Marsu, kde byla pozorována rozsáhlá ložiska soli a možné studené solné prameny. Minulé studie již důkazy o mikrobech v tomto druhu prostředí podobném Marsu objevily. Nicméně, tato studie je jednou z mála, která dokázala zmíněné mikroby objevit živé a aktivní.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Zvíře, které bylo na pokraji vyhynutí, se podařilo zachránit

Senzor a drony zachrání zvěř při sekání trávy

Medovina, zelňáky, pršut i tvarohové buchty. Už jste letos ochutnali všechny oceněné regionální potraviny?

Zaplatíte s ním i u bazénu a nemusíte ho nabíjet. Niceboy ukázal první český platební prsten

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…