Řešení smogu v Číně: Kanaďani dováží čerstvý vzduch v lahvích

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Smogová situace se v Číně v posledních měsících zhoršila na nejvyšší, červený stupeň varování před znečištěním ovzduší, což vedlo k uzavření škol a omezení dopravy v Pekingu. S nápadem na řešení problému nedostatku čerstvého vzduchu přišel podnikatel Harrison Wang, jenž se rozhodl do Číny dovážet čerstvý vzduch z horské kanadské oblasti. O dovážený vzduch byl nečekaný zájem a firma během prvních dvou týdnů vyprodala několik stovek vzduchových lahví.

Vzduch forma distribuuje v nádobkách různých velikostí a prodává je v přepočtu asi za 350 až 400 korun. Obchodní záměr zakladatele firmy napadl, když si jednoho dne všiml, jak na serveru eBay prodává nějaký člověk uzavřený igelitový pytlík vzduchu s vyvolávající cenou 99 centů. Přestože autoři nápadu neočekávali velkou poptávku, z Číny se ozvalo několik set zájemců. „Teď přijímáme spoustu předobjednávek na další zásilku a blížíme se k tisícovce kusů,“ vysvětlil Wang.

Ačkoliv jinde po světě lidé nahlížejí na balený vzduch jako na kuriozitu, v Číně se vzduchové lahve začínají stávat běžným spotřebním zbožím. „Chtěli jsme se pustit do něčeho nezvyklého a zábavného, a tak jsme se rozhodli zkusit, jestli dokážeme prodávat vzduch. V Severní Americe považujeme svůj čistý vzduch za něco samozřejmého, ale v Číně je situace velmi odlišná. Když může Čína dovážet jídlo a vodu, proč by neměla mít právo také na vzduch z dovozu?” dodal spoluzakladatel firmy Moses Lam.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Barbora Jahodová