Rekordně nízké hodnoty ozonu naměřili vědci ze služby Copernicus s příchodem jara. Od 20. dubna se dle vědců ozonová vrstva nad pólem postupně vrací do normálu. Podle posledních zjištění se neobvykle velká ozonová díra nad Arktidou se zacelila.
Tvorbu ozonové díry zapříčinil nezvykle silný polární vír a velmi nízké teploty stratosféry na severní polokouli. Následná tvorba stratosférických oblaků tak způsobila chemické reakce, kvůli kterým se výrazně ztenčila ozonová vrstva nad Arktidou. Polární vítr se ale postupně promíchává se vzduchem bohatším na ozon a porušená vrstva se obnovuje.
„Protože se díra vytvořila nad málo zalidněným územím, kde je navíc vystavení UV záření nízké, nebyla lidem nebezpečná. To by se změnilo, pokud by se ozonová díra přesunula více na jih. Ani tak by ale díky oteplování stratosféry nemohla existovat o moc déle,“ uvedla odbornice na změny v atmosféře ze služby Copernicus Antje Innes.
Zatímco nad Antarktidou se ozonová díra tvoří každoročně, v Arktidě je takto rozsáhlé porušení ozonové vrstvy velmi vzácné. Naposledy se nad Arktidou o něco menší ozonová díra objevila v roce 2011, předtím v roce 1997.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…