Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rekordní ozonová díra nad Arktidou se uzavřela

Zdroj ilustrační fotografie: NASA

Rekordně nízké hodnoty ozonu naměřili vědci ze služby Copernicus s příchodem jara. Od 20. dubna se dle vědců ozonová vrstva nad pólem postupně vrací do normálu. Podle posledních zjištění se neobvykle velká ozonová díra nad Arktidou se zacelila.

Tvorbu ozonové díry zapříčinil nezvykle silný polární vír a velmi nízké teploty stratosféry na severní polokouli. Následná tvorba stratosférických oblaků tak způsobila chemické reakce, kvůli kterým se výrazně ztenčila ozonová vrstva nad Arktidou. Polární vítr se ale postupně promíchává se vzduchem bohatším na ozon a porušená vrstva se obnovuje.

„Protože se díra vytvořila nad málo zalidněným územím, kde je navíc vystavení UV záření nízké, nebyla lidem nebezpečná. To by se změnilo, pokud by se ozonová díra přesunula více na jih. Ani tak by ale díky oteplování stratosféry nemohla existovat o moc déle,“ uvedla odbornice na změny v atmosféře ze služby Copernicus Antje Innes.

Zatímco nad Antarktidou se ozonová díra tvoří každoročně, v Arktidě je takto rozsáhlé porušení ozonové vrstvy velmi vzácné. Naposledy se nad Arktidou o něco menší ozonová díra objevila v roce 2011, předtím v roce 1997.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.