Rekordní ozonová díra nad Arktidou se uzavřela

Zdroj ilustrační fotografie: NASA

Rekordně nízké hodnoty ozonu naměřili vědci ze služby Copernicus s příchodem jara. Od 20. dubna se dle vědců ozonová vrstva nad pólem postupně vrací do normálu. Podle posledních zjištění se neobvykle velká ozonová díra nad Arktidou se zacelila.

Tvorbu ozonové díry zapříčinil nezvykle silný polární vír a velmi nízké teploty stratosféry na severní polokouli. Následná tvorba stratosférických oblaků tak způsobila chemické reakce, kvůli kterým se výrazně ztenčila ozonová vrstva nad Arktidou. Polární vítr se ale postupně promíchává se vzduchem bohatším na ozon a porušená vrstva se obnovuje.

„Protože se díra vytvořila nad málo zalidněným územím, kde je navíc vystavení UV záření nízké, nebyla lidem nebezpečná. To by se změnilo, pokud by se ozonová díra přesunula více na jih. Ani tak by ale díky oteplování stratosféry nemohla existovat o moc déle,“ uvedla odbornice na změny v atmosféře ze služby Copernicus Antje Innes.

Zatímco nad Antarktidou se ozonová díra tvoří každoročně, v Arktidě je takto rozsáhlé porušení ozonové vrstvy velmi vzácné. Naposledy se nad Arktidou o něco menší ozonová díra objevila v roce 2011, předtím v roce 1997.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura