Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do dětského časopisu reklama prostě nepatří, říkají autoři časopisu Raketa

5 minut radosti
Zdroj fotografií: Archiv Rakety

Na podzim před 3 lety přišel Joachim Dvořák do nakladatelství Labyrint s návrhem na vydávání dětského časopisu. Začít chtěl rychle a měl v hlavě i konkrétní jména, která by se mohla postarat o obsah: Johana Švejdlíková a Radana Litošová. Obě dvě se záhy staly šéfredaktorkami a raketovou rychlostí připravily první číslo. Časopis vyšel poprvé 9. prosince 2014, pojmenován byl trefně Raketa.

Proč právě „Raketa“?

Radana: Raketa symbolizuje start, tedy se jako symbol dobře hodí pro děti, které jsou vlastně na startu do života i do čtenářství. Název jsme převzali z dětské edice knih pro děti nakladatelství Labyrint, které časopis vydává.

Joachim: Dětská fantazie nemá hranice stejně jako vesmír a nám se líbí těmito světy proplouvat. Raketa je k tomu nejlepší prostředek.

Váš časopis má podtitul „časopis pro děti chytrých rodičů“. Jak si takové rodiče představujete?

Joachim: Tak „chytrý“ rodič rozpozná, že jde o nadsázku, ti ostatní mají aspoň další důvod, proč Raketu svým dětem kupovat (smích).

Radana: Je to takové humorné popíchnutí, ale v zásadě míříme na rodiče, kteří přemýšlejí o tom, co jejich děti ve volném čase dělají, a aktivně se na tom podílejí.

V jakých stěžejních věcech se váš časopis liší oproti těm, které jsou k sehnání běžně v trafice?

Johana: Zásadní je určitě absence reklamy. 52 stran je od začátku do konce naplněno pouze autorskými příspěvky.

Radana: Raketa je už na první pohled jiná, na obálce nikdy neuvidíte postavičky z filmů lákající do kina, ale vždy autorskou ilustraci od našich i zahraničních výtvarníků.

Jak jste zmínili, Raketa je bez reklam. Jak se vám daří ji financovat?

Joachim: Do dětského časopisu podle nás reklama prostě nepatří. Je to nefér i proto, že děti nerozpoznají, co je placená kampaň, sponzorovaný příspěvek a co původní obsah. Naše jediné příjmy jsou z prodeje Rakety a od našich příznivců, kteří nás podporují. Je to těžká cesta, ale vybrali jsme si ji dobrovolně.

Radana: Máme štěstí, že za námi stojí nakladatelství Labyrint v čele s Joachimem Dvořákem, který stále Raketu drží, ačkoli jsme už třetí rok v mínusu, a zatím se živí radostí z projektu, který má podle něho smysl.

Co ve vašem časopise děti najdou, respektive nenajdou?

Radana: Najdou tam určitě hry, komiksy, vystřihovánky, pohádky, příběhy, kreslení, luštění, zábavné poznávání. Nenajdou upoutávky na kulturní akce, ani jiné rubriky, které by časem zastaraly. Stále ještě prodáváme i 2 roky stará čísla a neustále ji dotiskujeme. Nemáme remitendu.

Johana: Snažíme se pro děti připravit zajímavosti, hry a čtení vždy na jedno konkrétní téma a to podtrhnout zajímavými ilustracemi od současných výtvarníků, kteří nás baví. Máme radost, že si Raketu často s oblibou čte celá rodina.

Jaké hlavní hodnoty se snažíte prostřednictvím Rakety dětem předat?

Johana: Nevštěpujeme dětem nějaké hodnoty úplně cíleně. Chceme, aby se u čtení pobavily, zasmály a zároveň se něco dozvěděly. Nebo se bohatě ilustrovanými dvoustranami nechaly jen unést.

Radana: Asi mimoděk předáváme takové hodnoty, v něž sami věříme, a které považujeme za důležité. To je například ekologie, kamarádství, spoluvytváření hodnot, ale především hravost a fantazie.

Co vás na práci kolem časopisu nejvíc baví?

Johana: Příprava čísla je asi nejzábavnější, zkoumání jednotlivých témat a nápady, které s tím přicházejí. To je ta tvořivá část. Dotahování a dolaďování má ale také své kouzlo. Často, když se text spojí s ilustrací, dílo se vyloupne lépe, než jsme čekali. I slepé uličky nás přivedly častokrát k něčemu nečekaně zajímavému. Vytváření každého čísla je pro nás pokaždé jiné a nové dobrodružství.

Nedávno jste zrealizovali charitativní projekt „Daruj Raketu“, o co šlo?

Radana: Rozhodli jsme se věnovat 1000 výtisků nové Rakety potřebným dětem a neziskovým organizacím. Ve spolupráci se spolkem Raketa dětem jsme vyzvali děti, aby samy rozhodly, komu chtějí Raketu darovat a proč. Díky řadě krásných obrázků, dopisů a příběhů, které jsme obdrželi, jsme nakonec rozdali přes 1000 výtisků jednotlivcům, nemocnicím, dětským domovům nebo mobilnímu hospicu. Měli jsme velikou radost, že se akce vydařila.

 

MEDAILONKY

Radana Litošová je editorka, pracuje v redakci nakladatelství Labyrint. Od té doby, co se stala matkou 3 dětí, je tvorba pro ně jejím koníčkem. Od roku 2014 vytváří v tandemu s Johanou Švejdíkovou časopis Raketa.

Johana Švejdíková je ilustrátorka a grafička. Svůj pracovní čas dělí mezi dětský časopis Raketa a projekt s originálními suvenýry Pragtique. Často ji potkáte ve Stromovce se psem Lumírem a dcerou Annou.

Joachim Dvořák je nakladatel a editor. Už 25 let vydává pod značkou Labyrint českou i překladovou beletrii, knihy o umění, komiks i literaturu pro děti. Do Rakety přispívá mimo jiné tipy na výlety, na které jezdí se svou malou dcerou Miou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…