Výskyt jednoho z nejvzácnějších vodních obratlovců se výzkumníkům podařilo prokázat na Hejnickém potoce v kraji Vysočina. Kriticky ohrožené mihule potoční byly zaznamenány ve dvou úsecích toku v počtu 4 a 7. Údaje o výskytu druhu jsou přitom staré přes 40 let.
Mihule potoční je takzvaný bioindikační druh čistoty vody. Obývá čisté horské a podhorské toky s vysokým obsahem kyslíku, zásadní pro kladení jiker jsou pak bahnitopísčité náplavy v korytech řek. Její výskyt je proto ohrožen nevhodnými úpravami vodních toků, jako je těžba jemných náplavů, zpevňování koryt či zahlubování dna řek a potoků.
„Kromě individuální ochrany mihule potoční je nutné zabezpečit komplexní ochranu lokalit a úseků toků, ve kterých se vyskytuje. Komplexnost spočívá nejen v omezení zásahů do vodních toků pouze v nezbytných případech, ale i řešení znečišťování vody v celém povodí,“ uvedla Martina Kratochvílová z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…