Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Původní obyvatelé mají ve svých domovinách důležitou roli. Umějí nejlépe pečovat o lesy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Domorodci jsou oblastem svého původu velkým přínosem. K tomuto závěru dospěla ve své zprávě Organizace spojených národů (OSN). Podle ní se vyplatí původním obyvatelům přiznat právo k půdě, na které žijí, neboť se o ni starají mnohem lépe než ostatní lidé.

Podle nové zprávy OSN domorodé skupiny a kmeny pomáhají jednotlivým místům snižovat míru odlesňování a eliminují ztráty biologické rozmanitosti. Zároveň mají příznivý vliv na vyhýbání se emisím oxidu uhličitého. „Původní obyvatelé a lesy v jejich oblasti hrají zásadní roli v boji s klimatickou změnou. Mimo jiné pomáhají bojovat s chudobou, hladem nebo podvýživou,“ uvedl pro web Euronews Julio Bergegué, zástupce organizace, která se na zprávě podílela. Podle něj zmiňované oblasti zadržují asi jednu třetinu veškerého oxidu uhličitého v lesích Latinské Ameriky a oblasti Karibiku. V celosvětovém měřítku tropických lesů se jedná o čtrnáct procent.

Vydaný text je první svého druhu. Na začátku srpna jej vydala Organizace OSN pro výživu a zemědělství a Fond pro rozvoj původních obyvatel Latinské Ameriky a Karibiku. Obsah zprávy přitom vychází z více než tří set studií. Dokument v závěru konstatuje, že místní komunity jsou „lepšími strážci svých lesů“ než jiné skupiny. Vlády by tak měly věnovat více pozornosti pozemkovým právům domorodců.

Zdroj: Euronews, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…