Jak zařídit, aby se lidé bez ohledu na jejich věk nebo zdravotní omezení cítili šťastní a potřební? Netradiční květinová dílna Aranžérie našla odpověď. Sociální podnik zřízený při neziskové organizaci Společnosti E již osm let zaměstnává květináře a květinářky trpící epilepsií. Ušlé příjmy se navíc nyní snaží vyřešit konáním dalšího dobra. Zájemci si v dílně mohou objednat květinu, kterou Aranžérie dodá některému z opuštěných seniorů.
Aranžérie není jen obyčejné květinářství. Nápad na založení podniku se nenápadně vyvinul z kroužku vázání květin vedeným Společností E, ve které se práci s epileptiky dlouhodobě věnují. „Jedna ze zakladatelek Aranžérie, Martina, je sama maminka chlapečka s epilepsií. Jí samotné pomohlo, když si u květin a aranžování vyčistila hlavu a přišla na jiné myšlenky. Řekli jsme si proto, že by tento typ činnosti mohl vyhovovat i samotným epileptikům,“ popisuje Tereza Chvalová,
koordinátorka Aranžérie.
Projekt nabízí lidem s epilepsií i pečujícím osobám nejen příjemnou práci ve voňavém prostředí. Snaží se poukazovat také na znevýhodňování epileptiků v běžném životě. Většina z nich totiž podle zakladatelek projektu bojuje s předsudky, které jim komplikují navazování vztahů, studium i hledání práce. „V Aranžérii pracuji moc rád, miluji květiny. Rád se potkávám s ostatními zaměstnanci, se kterými mě spojuje podobný životní příběh. Tato práce mě uklidňuje, pomáhá mi překonat psychické a sociální potíže spojené s diagnózou epilepsie”, potvrzuje Tomáš, zaměstnanec Aranžérie, který trpí poúrazovou epilepsií.
Cílem Aranžérie je tak začlenit osoby s epilepsií do běžného života, dát dobrý příklad ostatním firmám i edukovat veřejnost. „Zaměstnanci u nás pracují v cela bezpečném a respektujícím pracovním prostředí, které je přizpůsobeno jejich individuálním požadavkům. Nejsou ale izolováni od ostatních. Společně s dalšími kolegy jsou všichni na jedné lodi a podílejí se na chodu květinářství,“ dodává Chvalová.
Mezi nejdůležitější zakázky květinové dílny patří pravidelné objednávky na výzdobu firemních nebo kulturních akcí. V době omezení proto Aranžérie stála před nelehkým úkolem. Při přemýšlení, jak udržet pracovní místa pro všechny zaměstnance, se rozhodli potěšit staré lidi izolované v domovech seniorů.
V dárcovské výzvě Kytka pro babi a dědu si tak každý může objednat pugét nebo květinovou nadílku rovnou předplatit. Zástupci Aranžérie pak každý měsíc vyberou jedno ze zařízení v okolí a květinami potěší místní oslavence. Dárci pak zašlou osobní poděkování i fotografii obdarovaného. „Výzva Kytka pro babi a dědu vystihuje přesně to, proč jsme dílnu založili. Dáváme práci lidem s epilepsií, šíříme radost a dáváme našemu sociálnímu podnikání další rozměr. A vše podtrhuje skvělý kolektiv, který za celou dílnou Aranžérie a Společnosti E stojí,“ uzavírá Tereza Chvalová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…