Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pugét, který udělá radost dvakrát. Kytice uvázané epileptiky potěší opuštěné seniory

Díky dárcovské výzvě můžete květinou potěšit seniory. Zdroj fotografie. Aranžérie

Jak zařídit, aby se lidé bez ohledu na jejich věk nebo zdravotní omezení cítili šťastní a potřební? Netradiční květinová dílna Aranžérie našla odpověď. Sociální podnik zřízený při neziskové organizaci Společnosti E již osm let zaměstnává květináře a květinářky trpící epilepsií. Ušlé příjmy se navíc nyní snaží vyřešit konáním dalšího dobra. Zájemci si v dílně mohou objednat květinu, kterou Aranžérie dodá některému z opuštěných seniorů.

Práce s květinami je pro epileptiky uklidňující. Zdroj fotografie: Aranžérie

Aranžérie není jen obyčejné květinářství. Nápad na založení podniku se nenápadně vyvinul z kroužku vázání květin vedeným Společností E, ve které se práci s epileptiky dlouhodobě věnují. „Jedna ze zakladatelek Aranžérie, Martina, je sama maminka chlapečka s epilepsií. Jí samotné pomohlo, když si u květin a aranžování vyčistila hlavu a přišla na jiné myšlenky. Řekli jsme si proto, že by tento typ činnosti mohl vyhovovat i samotným epileptikům,“ popisuje Tereza Chvalová,
koordinátorka Aranžérie.

Netradiční květinová dílna dává epileptikům šanci na normální život. Zdroj fotografie: Aranžérie

Projekt nabízí lidem s epilepsií i pečujícím osobám nejen příjemnou práci ve voňavém prostředí. Snaží se poukazovat také na znevýhodňování epileptiků v běžném životě. Většina z nich totiž podle zakladatelek projektu bojuje s předsudky, které jim komplikují navazování vztahů, studium i hledání práce. „V Aranžérii pracuji moc rád, miluji květiny. Rád se potkávám s ostatními zaměstnanci, se kterými mě spojuje podobný životní příběh. Tato práce mě uklidňuje, pomáhá mi překonat psychické a sociální potíže spojené s diagnózou epilepsie”, potvrzuje Tomáš, zaměstnanec Aranžérie, který trpí poúrazovou epilepsií.

Cílem Aranžérie je tak začlenit osoby s epilepsií do běžného života, dát dobrý příklad ostatním firmám i edukovat veřejnost. „Zaměstnanci u nás pracují v cela bezpečném a respektujícím pracovním prostředí, které je přizpůsobeno jejich individuálním požadavkům. Nejsou ale izolováni od ostatních. Společně s dalšími kolegy jsou všichni na jedné lodi a podílejí se na chodu květinářství,“ dodává Chvalová.

V Aranžérii pracují epileptici i jejich příbuzní. Zdroj fotografie: Aranžérie

Kytka pro babi a dědu

Mezi nejdůležitější zakázky květinové dílny patří pravidelné objednávky na výzdobu firemních nebo kulturních akcí. V době omezení proto Aranžérie stála před nelehkým úkolem. Při přemýšlení, jak udržet pracovní místa pro všechny zaměstnance, se rozhodli potěšit staré lidi izolované v domovech seniorů.

V dárcovské výzvě Kytka pro babi a dědu si tak každý může objednat pugét nebo květinovou nadílku rovnou předplatit. Zástupci Aranžérie pak každý měsíc vyberou jedno ze zařízení v okolí a květinami potěší místní oslavence. Dárci pak zašlou osobní poděkování i fotografii obdarovaného. „Výzva Kytka pro babi a dědu vystihuje přesně to, proč jsme dílnu založili. Dáváme práci lidem s epilepsií, šíříme radost a dáváme našemu sociálnímu podnikání další rozměr. A vše podtrhuje skvělý kolektiv, který za celou dílnou Aranžérie a Společnosti E stojí,“ uzavírá Tereza Chvalová.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Nejbezpečnější evropské země, do kterých lze v roce 2023 cestovat

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…