První dům vytištěný na 3D tiskárně vyroste během letošního léta v Praze. A nebude to dům ledajaký, bude totiž… ano, téměř kouzelný. Bude se totiž vznášet na vodní hladině, což je světová rarita. Jeho životnost je přitom minimálně 100 let, přičemž poté ho bude možné semlít a materiál použít na stavbu nového domu.
Celoročně obyvatelná stavba o rozloze 43 metrů čtverečních nazvaná Prvok vyroste pod taktovkou sochaře Michala Trpáka ze studia Scoolpt během pouhých čtyřiceti osmi hodin. Během dalších dvou měsíců se pak dům bude ladit k dokonalosti. V prototypu stavby určené pro dvě osoby najdete tři místnosti – obývací pokoj s kuchyní, ložnici a koupelnu s toaletou. Stavba nabídne komfort moderních vymožeností skloubený s ekologickým pojetím. Najdeme tam například recirkulační sprchu, vzdálené ovládání, zelenou střechu nebo vlastní nádrže na pitnou, šedou a černou vodou.
Tisk základu domu zajistí speciální robotické rameno unikátně přeprogramované z původní práce v automobilovém průmyslu na tisk betonem. Speciální betonový recyklát je obohacený o nanopropylenová vlákna a urychlovač tuhnutí, díky čemuž bude beton po necelém měsíci pevný jako při stavbě mostů. Ve výsledku tak vznikne dům pojatý jako umělecké dílo, v němž souzní funkčnost domu, jeho estetičnost, moderní technologie a přírodní principy v duchu hesla jeho autora „Není to jen dům, je to socha!“.
Ti, které okouzlila nadčasovost a vizionářský přístup celého projektu, si ho mohou koncem léta přijít prohlédnout na pražskou náplavku. A postupem času si ho třeba na několik nocí pronajmout. Během tří až pěti let se pak počítá s masovějším rozšířením staveb tohoto typu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…