Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První vertikální les na světě najdete v Barceloně

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Španělsko slaví další prvenství. V turisty oblíbené Barceloně slavnostně odhalili první vertikální les, který je podle jeho autorů jediný svého druhu na světě. Stromy různých druhů jsou zavěšeny na zdi 12 metrů vysoké a 50 metrů dlouhé a tvoří jedinečnou podívanou, informoval server Ekolist a web 20 minutos.

Přírodně-architektonický projekt takzvaného vertikálního lesa je společným dílem barcelonské radnice a nadace La Caixa, která si jím připomíná 20. výročí kulturního centra Caixaforum Barcelona. Vertikální les má i didaktickou funkci – návštěvníci mohou vidět, jak stromy rostou i pod zemí. V tomto ohledu se jedná o opravdový unikát. Podílelo se na něm přes sto odborníků, včetně zahradníků, zemědělských inženýrů a architektů.

Speciální les najdete na zdi veletržního paláce na kopci Montjuic a na ploše asi 535 metrů čtverečních je zatím zavěšeno jen devět stromů, každý o váze pěti tun. Vyseta jsou tam ovšem semena dalších stromů; celkem má vyrůst na 19 tisíc exemplářů sta různých druhů, mezi nimi olivovník, granátové jablko, cypřiš, líska, vrba či topol černý a bílý.

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Kam za nejlepší pizzou v Evropě?

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…