Nemocnice přispívají do velké míry k tvorbě skleníkových plynů, ať už svojí spotřebou energie či používáním jednorázových pomůcek. S problémem se rozhodlo zatočit vedení Nadačního fondu NHS univerzitních nemocnic v Birminghamu (UHB). V anglické nemocnici Solihull tak lékaři mohli provést první uhlíkově neutrální operaci na světě.
Během operace pacienta s rakovinou střeva lékaři využili znovu použitelné pláště, čepice a závěsy. Použitý papír a další materiály po operaci zrecyklovali. Zároveň využili plán vědců z UHB na minimalizaci topení a osvětlení a anestetika podávali pacientovi nitrožilně, aby omezili únik skleníkových plynů při inhalační anestezii. Lékaři se navíc do práce dostavili buď pěšky, nebo na kole.
Podle energetické kalkulačky pomohla tato opatření snížit uhlíkovou stopu oproti běžným zákrokům o 80 %. Zbylých 20 % nemocnice stáhla na nulu mimo jiné díky výsadbě nových stromů. „Uvědomujeme si, že UHB má značnou uhlíkovou stopu. Jsme proto odhodlaní omezit ji všemi dostupnými způsoby, které nám zároveň umožní poskytnout pacientům kvalitní péči, kterou potřebují. Doufám, že tato operace byla jen první z mnoha,“ uvedl vedoucí inovace na UHB Tim Jones.
Zdroj: euronews.green, University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…