U psů a koček jde o rutinní zákrok, u velkých šelem ale šlo o něco dosud nevídaného. Britští veterináři jako vůbec první úspěšně operovali oko tygrovi. Pacientkou byla sedmnáctiletá tygřice sumaterská, kterou problémy s okem trápily dlouhodobě.
Zřejmě škrábnutí o klacek ve výběhu způsobil tygřici Ratně pobývající v parku v Sheprethu poblíž města Cambridge nepříjemné zranění oka. S jeho následky se potýkala dlouhodobě. Zatímco šedý zákal byli veterináři schopní držet pomocí kapek a pravidelného monitoringu pod kontrolou, v případě vředu rohovky byla operace nevyhnutelná.
Britští veterináři se proto pustili do zákroku, který ve světě dosud neměl obdoby. Podle serveru BBC si operace oka u velké šelmy vyžádala v porovnání se standardními zvířecími pacienty mnohonásobně vyšší dávku anestetik i delší dobu na sále. Výsledek ale přinesl ovoce. Po několikatýdenním pozorování propustil specialista David Williams tygřici z léčby. Ratna si tak může opět bez bolestí a obav hovět i na vyvýšených místech svého výběhu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…