Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průměrná mzda v Česku se zvýšila o tisíc korun

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se průměrná mzda v České republice zvýšila na 26 072 korun. Mzdy tedy vzrostly o 3,4 procenta a ve srovnání s předchozím rokem si tak Češi polepšili téměř o tisíc korun. Za zvýšení platů je zodpovědná především rekordně nízká nezaměstnanost i optimismus firem, které se nebojí investovat.

„Ve třetím čtvrtletí roku 2015 činila průměrná mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 26 072 korun, což je o 944 korun (3,8 procent) více než ve stejném období roku 2014. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 0,4 procent, reálně se tak mzda zvýšila o 3,4 procent. Objem mezd vzrostl o 5,4 procent, počet zaměstnanců o 1,6 procent,“ uvedli zaměstnanci Českého statistického úřadu ve své zprávě.

Momentálně dostávají nejvyšší mzdy lidé v Praze, přičemž průměrný plat se zde pohybuje kolem 33 tisíc korun. Naopak nejmenší nárůst zaznamenali obyvatelé v Královohradeckém kraji, kde si pracovníci polepšili jen 777 korun a musí se spokojit s průměrnou mzdou 23 542 korun. Nejvyšší nárůst platů na výplatní pásce zaznamenali lidé v Jihočeském kraji, kde mzdy vrostly o 4,7 procenta. Jihočeši si tak polepšili o 1066 korun a průměrný plat se tak vyšplhal na téměř 24 tisíc korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie