Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlomový objev by mohl vést k obnovení pohyblivosti ochrnutých pacientů

Zdroj fotografie: Freepik

Ochrnutí dolních končetin po úrazu páteře možná v budoucnu nemusí být nezvratné. Německým vědcům z Ruhr University Bochum se poprvé v historii podařilo znovu rozpohybovat ochrnuté laboratorní myši.

Některá nervová spojení nemají schopnost regenerace. Při jejich přerušení po úrazu páteře se tak informace z mozku nemohou dostávat do svalstva a tělo pak zůstává doživotně ochrnuté. Alespoň tomu tak bylo doposud. Tým německých vědců však dokázal zmíněné spojení u laboratorních myší obnovit. Do mozku zvířat vědci vpravili speciální viry s upravenou genetickou informací, díky nimž začaly postižené nervové buňky hlodavců vyrábět protein hyper-interleukin-6, který je pro obnovu komunikace mozku se svaly zásadní.

Ochrnuté myši začaly po dvou až třech týdnech chodit. Zpočátku nás to velmi překvapilo, protože něco takového se při kompletní paralýze ještě nikdy nepodařilo,“ uvedl vedoucí výzkumu Dietmar Fischer. Dalším krokem je ověření účinnosti této revoluční metody na větších savcích. Pokud by zafungovala například u prasat, psů nebo primátů, začnou vědci bezpečnost léčby ověřovat i u lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory