Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlomový objev by mohl vést k obnovení pohyblivosti ochrnutých pacientů

Zdroj fotografie: Freepik

Ochrnutí dolních končetin po úrazu páteře možná v budoucnu nemusí být nezvratné. Německým vědcům z Ruhr University Bochum se poprvé v historii podařilo znovu rozpohybovat ochrnuté laboratorní myši.

Některá nervová spojení nemají schopnost regenerace. Při jejich přerušení po úrazu páteře se tak informace z mozku nemohou dostávat do svalstva a tělo pak zůstává doživotně ochrnuté. Alespoň tomu tak bylo doposud. Tým německých vědců však dokázal zmíněné spojení u laboratorních myší obnovit. Do mozku zvířat vědci vpravili speciální viry s upravenou genetickou informací, díky nimž začaly postižené nervové buňky hlodavců vyrábět protein hyper-interleukin-6, který je pro obnovu komunikace mozku se svaly zásadní.

Ochrnuté myši začaly po dvou až třech týdnech chodit. Zpočátku nás to velmi překvapilo, protože něco takového se při kompletní paralýze ještě nikdy nepodařilo,“ uvedl vedoucí výzkumu Dietmar Fischer. Dalším krokem je ověření účinnosti této revoluční metody na větších savcích. Pokud by zafungovala například u prasat, psů nebo primátů, začnou vědci bezpečnost léčby ověřovat i u lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…