Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlom ve vědě. Nadaný student z Olomouce vyvíjí nový typ účinných antibiotik

Zdroj fotografie: Nadace Experientia

Přestože penicilin zachraňuje životy už více než 90 let, vědci mají kvůli novým a odolnějším druhům bakterií neustále plné ruce práce. Výzkum českého studenta však nyní přináší naději na objev celosvětového významu.

Látka zvaná Kibdelomycin, na kterou se svém výzkumu zaměřil student přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Kováč, vyniká především svou širokospektrální antibakteriální aktivitou. Dokáže totiž inhibovat důležité enzymy nezbytné pro DNA replikaci bakteriálních buněk, a tím i zabránit jejich množení. V praxi by se tak tato nově syntetizovaná látka mohla stát základním stavebním kamenem dosud nedostupného antibiotika účinného i proti čím dál odolnějším neboli rezistentním bakteriím, které ohrožují naše životy.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Totální syntéza by přispěla k přípravě Kibdelomycinu a k potvrzení jeho chemické struktury. Mohlo by to vést k vývoji nového typu antibiotik na bázi Kibdelomycinu se zajímavými antibakteriálními vlastnostmi. Samozřejmě se jedná o velmi složitou strukturu, syntéza si bude určitě žádat více než rok práce v laboratoři,“ popsal svůj projekt Ondřej Kováč.

A právě rok bude moci nadějný doktorand olomoucké univerzity využívat ty nejlepší možné podmínky, aby svůj unikátní výzkum úspěšně dokončil. Podařilo se mu totiž získat letošní grant Nadace Experientia, který mu umožní vycestovat na roční stáž do Innsbrucké univerzity se špičkovým vědeckým pracovištěm. Tam se bude syntéze nového antibiotika i nadále věnovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.