YouTuber Matt Ferrell často přináší inovativní a vzdělávací videa zaměřená na solární technologie. Nyní se zaměřil na to, proč by solární panely měly být dostupné lidem všech ekonomických tříd, píše server Interesting Engineering.
S velkým rozvojem solární energie můžeme pozorovat využití solárních panelů nejenom na speciálně k tomu určených plochách, ale také u rodinných domů, či dokonce balkonů. Technologie ale zachází mnohem dál. Co dělat, když si nemohu finančně dovolit instalovat solární panely na střechu? Je tu několik možností, jak solární energii začít využívat i přesto.
Sám Matt Ferrel apeluje na to, aby solární energie byla pokud možno rozšířitelná do všech oblastí lidského života a především na to, aby byla pro všechny. Pokud by se totiž jednalo pouze o záležitost pro zámožnější občany, byla by potlačena možnost vyššího pozitivního dopadu této technologie.
Jak již bylo zmíněno, kromě střech je teď velice populární instalace solárních panelů na balkóny. Tato možnost je daleko přívětivější pro jedince, kteří zkrátka nemají možnost instalace solárních panelů přímo na střechu. Jednoduše se dá zvolit varianta přenosného solárního panelu, který umístíme na námi vhodně zvolené místo, třeba právě na balkón či terasu. K instalování takového solárního panelu není potřeba nějaká zvláštní pomoc či technika, jedná se o celkem snadný úkon, který zvládne skoro každý.
Oč se jedná? Solární generátory jsou v podstatě takové power banky, které uchovávají energii. Jedná se o přenosné solární elektrárny se solárními panely, které poskytují obnovitelnou energii a zároveň umožňují menší závislost na elektrické síti. Je to skvělá možnost například pro cestovatele, kteří ji mohou využít jako přenosnou nabíjecí stanici, a celkově pro jakékoliv potřeby, které vyžadují přísun energie. Zároveň si tuto variantu spousta lidí pořizuje jako záložní možnost získávání energie v případě výpadků klasického elektrického proudu.
Pokud patříte mezi jednotlivce, kteří nemají možnost pořídit si solární panely ani na střechu, ani na jakékoliv jiné místo, jelikož vaše bydlení nezachytí dostatek světelné energie, nemusíte se vzdávat myšlenky na solární energii. Existují totiž takzvané komunitní solární systémy. Jedná se o koncept podobný komunitním zahradám. Na jednom místě je zřízeno solární pole, a ti, kteří mají zájem, se mohou přihlásit k odběru energie. Kolik energie vám bude zprostředkováno? To záleží na tom, jak velkou část ze solárního pole se rozhodnete vlastnit. Pokud se tedy opět vrátíme k paralele se zahradou, v podstatě se jedná o způsob, kdy má každý vlastník možnost sklízet vlastní čistou elektřinu stejně snadno, jako si může sklízet zeleninu ve sdílené městské zahradě.
Zdroj: Interesting Engineering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…