Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

2 minuty radosti
Foto: Czech Long Trail

Letos se v Orlických horách konal tradiční závod psích spřežení. Souboj musherů, tedy jezdců se psím spřežením, začal v úterý 24. ledna a trval až do soboty 28. ledna. Tento rok stanulo na startu celkem 59 závodních týmů z 6 evropských zemí. Vítězem letošního Šediváčkova Longu se stal český musher Vít Kolár, který se svým desetispřežením aljašských husky zdolal celou trať za 11,5 hodiny.

Závod se skládal ze čtyř etap, každá z nich byla dlouhá několik desítek kilometrů. V součtu soutěžící zdolali 182 kilometrů, což dokazuje, že je Šediváčkův Long stále nejdelším závodem tohoto druhu v České republice. Kromě klasických musherů byly i samostatné kategorie pro běžkaře s jedním psem (tzv. skijöring) a bikery, kteří závodili na kolech se širokými pneumatikami. Součástí utkání byl i povinný bivak, kdy museli závodníci strávit celou noc se svými psy venku. Do cíle v pořádku dorazilo 26 spřežení, 6 běžkařů se psy a 9 bikerů.

Závod založila skupinka nadšenců v roce 1997. Tento původně amatérský závod začal brzy nabývat mezinárodního uznání a v roce 2004 se Česko stalo místem pro konání mistrovství Evropy.  Název Šediváčkův Long dostal po psovi jednoho z pořadatelů, který den před startem prvního ročníku utekl. Šedivák, sibiřský husky, byl ve vzdálené vesnici zastřelen místním občanem. Závodu se každým rokem účastní kolem 400 psů severských plemen, od grónských psů, přes aljašské malamuty, až po evropské saňové psy.

Zdroj: Czech Long Trail

Související články

Zaručeně zlepší den

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…