Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

2 minuty radosti
Foto: Czech Long Trail

Letos se v Orlických horách konal tradiční závod psích spřežení. Souboj musherů, tedy jezdců se psím spřežením, začal v úterý 24. ledna a trval až do soboty 28. ledna. Tento rok stanulo na startu celkem 59 závodních týmů z 6 evropských zemí. Vítězem letošního Šediváčkova Longu se stal český musher Vít Kolár, který se svým desetispřežením aljašských husky zdolal celou trať za 11,5 hodiny.

Závod se skládal ze čtyř etap, každá z nich byla dlouhá několik desítek kilometrů. V součtu soutěžící zdolali 182 kilometrů, což dokazuje, že je Šediváčkův Long stále nejdelším závodem tohoto druhu v České republice. Kromě klasických musherů byly i samostatné kategorie pro běžkaře s jedním psem (tzv. skijöring) a bikery, kteří závodili na kolech se širokými pneumatikami. Součástí utkání byl i povinný bivak, kdy museli závodníci strávit celou noc se svými psy venku. Do cíle v pořádku dorazilo 26 spřežení, 6 běžkařů se psy a 9 bikerů.

Závod založila skupinka nadšenců v roce 1997. Tento původně amatérský závod začal brzy nabývat mezinárodního uznání a v roce 2004 se Česko stalo místem pro konání mistrovství Evropy.  Název Šediváčkův Long dostal po psovi jednoho z pořadatelů, který den před startem prvního ročníku utekl. Šedivák, sibiřský husky, byl ve vzdálené vesnici zastřelen místním občanem. Závodu se každým rokem účastní kolem 400 psů severských plemen, od grónských psů, přes aljašské malamuty, až po evropské saňové psy.

Zdroj: Czech Long Trail

Související články

Zaručeně zlepší den

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…