Vánoce jsou období, kdy lidé tráví čas se svými nejbližšími a často si i nadělují dárky. Ne všichni ale mají tu možnost. To se rozhodl změnit projekt, který zprostředkovává vánoční nadílky dětem z dětských domovů.
„Před dvěma lety nastala v našich životech velká změna. Uvědomili jsme si, že ne každý má takové štěstí jako my, že mnoho dětí nemá tu možnost trávit nejhezčí svátky roku se svou rodinou. Rozhodli jsme se proto těmto dětem nějak pomoci,“ popisují na stránkách projektu Milý Ježíšku jeho zakladatelé, jimiž jsou devatenáctiletý Vojtěch Paukner a osmnáctiletý Martin Kučera.
Nápad se v jejich hlavách zrodil v lednu roku 2013. Jeho začátky nebyly vůbec jednoduché. „Nikdo nám totiž nechtěl věřit. Všichni si mysleli, že si jen vymýšlíme a že nakonec žádné dárky vlastně ani nebudou,“ vzpomíná jeden z autorů projektu Vojtěch Paukner.
Do prvního ročníku se tak zapojilo jen jedenáct dětských domovů. Přesto se povedlo splnit úžasných pět set přání. O rok později už bylo zapojených domovů šestačtyřicet a splněných přání 1300. V obou letech byla úspěšnost splnění dětských snů stoprocentní.
Pokud chce zájemce nadělit někomu dárek, musí si nejprve otevřít stránky projektu a vybrat z nabídky přání to, které touží splnit. To si zarezervuje, vyplní své údaje a na oplátku dostane informace, kam a jak svůj dárek poslat.
Projekt rok od roku rostu, do letošního ročníku se zapojilo přes padesát dětských domovů. Na webových stránkách stále ještě přibývají nová přání, zároveň se jich letos podařilo už téměř 1900 splnit.
Po Vánocích mají zakladatelé projektu v plánu výlet za obdarovanými dětmi. „Je takovou naší tradicí, že se po Vánocích alespoň do některých domovů zajedeme podívat, abychom trochu poznali, jak to v nich chodí,“ vysvětlují. Zároveň budou přemýšlet nad rozvojem projektu do budoucna. „Máme v hlavách několik směrů, kterými by se mohl ubírat. Jedná se však o docela podstatné změny, proto bychom je rádi nechali pro naše fanoušky jako překvapení,“ uzavírá Paukner.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…