Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přijít o drobné radosti je dobrá cesta, jak je znovu plně docenit, říká cestovatel Ladislav Zibura

Zdroj fotografií: archiv Ladislava Zibury

Běžně je zvyklý pracovat v kavárnách, a tak se mu s jejich uzavřením denní rutina otřásla v základech. Přesto si známý dobrodruh Ladislav Zibura dokázal najít na současném stavu spoustu pozitiv. K čemu ho karanténa inspirovala a jak se změnily jeho cestovatelské plány na nejbližší měsíce? Nejen o tom jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Ladislave, jak jste strávil období karantény? Odnášíte si z něj něco pozitivního?

Velmi pozitivně jsem vnímal to, že se poprvé od povodní v roce 2002 lidé zase semkli a začali spolupracovat. Nadšenci z technických oborů projevili mimořádnou schopnost improvizovat a vyvíjet, veřejnost zase ochotu přispět penězi na dobrou věc. Lidi k sobě ze dne na den začali být milejší a ohleduplní. Karanténa samotná mě inspirovala k tomu, abych se učil zabavit taky sám a doma – ale upřímně mám moc rád společnost a myslím, že se na tom nic nezmění.

Napadá vás nějaké poselství či ponaučení, které bychom si měli odnést a zapamatovat si ho pro doby, kdy nám zase bude „hej“?

Pro mě je novou zkušeností to, jak je náš stát silný. Nečekal jsem, že by se ze dne na den takhle snadno mohly zavřít hranice, omezit vycházení a podnikání. Neříkám, že to je špatně – jen si myslím, že by nás tahle zkušenost mohla vést k větší zodpovědnosti při volbách. Nevolíme si lidi jen pro dobré časy, ale taky pro ty zlé. Zároveň je navýsost pravděpodobné, že podobná situace někdy nastane znovu, a tak to můžeme brát jako generální zkoušku. A taky jsme se naučili si pořádně mýt ruce, což je prima.

Na co se po uvolnění opatření těšíte nejvíce?

Do sauny, do kaváren, na koncerty, do kina a pochopitelně na cesty. Všechno zmiňované mi moc chybělo. Přesouvali jsme patnáct přednášek, musel jsem zrušit také cestu po Španělsku. Přijít ale o tyhle drobné radosti je dobrá cesta, jak je znovu plně docenit.

Jste zvyklý cestovat opravdu často ať už v zahraničí, či s přednáškami po České republice. Jaké je být najednou jen doma? Našel jste si v tom zálibu, nebo budete po skončení karantény chtít co nejrychleji vycestovat?

Určitě nechci cestovat za každou cenu v době, kdy by situace nebyla stabilizovaná natolik, aby se se mnou lidé chtěli normálně bavit. Během léta se chystám cestovat po Česku, pak uvidím. Každopádně lidi, kteří rádi cestují, nejsou obětí problému, ale jednou z jeho příčin, takže si nestěžuji. Za normálních okolností bych nicméně nečekané volno k cestování využil. Nu, nezbude mi než ještě chvíli počkat.

Medailonek:

Ladislav Zibura je český cestovatel, spisovatel, novinář a copywriter. Svou první knihu o pěší pouti do Jeruzaléma napsal v roce 2015 a od té doby má na kontě další tři. Kromě toho přednáší, inspiruje a baví svými příspěvky na sociálních sítích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.