Jak využít podvodní rostliny, které se v Dunaji kvůli přemnožení likvidují? Rakouští vědci přišli na způsob, jak z nich vyrobit kompostovatelné obaly či příbory. „Naším cílem je vyvinout takový koncept biorafinérie, který by v budoucnu umožnil ekologické využití této suroviny,“ uvedl Marco Beaumont z Institutu pro chemii obnovitelných zdrojů.
Podvodní rostliny, takzvané makrofyty, se v posledních letech v Dunaji rychle rozšiřují. Za čtyři týdny jsou schopné vyrůst do délky až dvou metrů a od jara do podzimu se proto sekají. Vědci z vídeňské univerzity BOKU nyní zjistili, jak bioodpad, který jindy končil v kompostárně, využít.
Jednou z možností využití jsou ekologické kompostovatelné obaly na ovoce či jednorázové příbory. Podle Beaumonta navíc rostliny obsahují velký podíl proteinů, které by jako vedlejší produkt bylo možné upotřebit při výrobě hnojiv či bioplynu. Přestože první prototypy příborů podle vědců vypadají slibně, aktuálně pracují především na zdokonalení výrobního procesu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…