Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Díky kosher destilaci znají pálenku Rudolfa Jelínka až za oceánem

Ilustrační foto: Depositphotos

Firma Rudolf Jelínek navazuje na 400 let dlouhou tradici pálenic na Valašsku. Typickou láhev zvanou budík pozná snad každý Čech. Ukrývá se v ní tři roky pálená a tři roky stařená slivovice, či destilát z hrušek, meruněk, jablek, mirabelek nebo trnek.

Rodina Jelínků

První písemná zmínka o palírně na Vizovicku pochází z roku 1585, kdy se pálily především pivní odpadky a později obilí v takzvanou žitnou. V oblasti se ale náramně dařilo ovocným stromům, a tak zde v polovině 18. století začala výroba slivovice. Počátky palírny rodiny Jelínků se datují o sto let později, kdy Zikmund Jelínek vytvořil s dalšími dvěma závody takzvanou velkou trojku vizovických destilátů. Podniku konkurovala pálenice Karla Singra a ovocnářský závod RAZOV, který založili místní rolníci, aby měli odbyt pro své ovoce.

Historická palírna ve Vizovicích. Foto: se svolením společnosti Rudolf Jelínek

Po Zikmundovi převzali palírnu jeho dva synové, kteří se však mezi sebou nepohodli a podnik skončil v rukou syna Rudolfa. Ten dal pálenici své jméno, odkoupil závod RAZOV a poslal vizovickou pálenku do světa.

Tradiční etiketa vizovické slivovice. Foto: se svolením společnosti Rudolf Jelínek

Světová sláva

Za úspěchy i pády firmy stojí židovský původ rodiny Jelínků. V roce 1934 Rudolf Jelínek odstartoval zahraniční slávu své pálenky prodejem kosher destilátů na americkém trhu. Záhy na to však téměř celou rodinu vyhladili nacisté v koncentračních táborech. Přežili pouze synové Rudolfa. Mladšímu Jiřímu se podařilo navázat na předválečné úspěchy, firma však zanedlouho padla do rukou národního podniku.

Až do privatizace v roce 1994 si společnost držela ve světě obchodní vztahy díky dobrému jménu, které jí vtiskl Rudolf Jelínek. Kvůli složitým vlastnickým vztahům během privatizace firma začala upadat a její osud se podařilo zvrátit až akcionářům o čtyři roky později.

Kolektiv pracovnic stáčírny z roku 1964. Foto: se svolením společnosti Rudolf Jelínek

Současnost

Po roce 2000 firma nakoupila první pozemky a vysadila švestkové sady na vizovických stráních. První limitovaná edice Vizovické slivovice tak o pět let později zaplnila české regály. Dnes má Rudolf Jelínek dceřiné společnosti na Slovensku, v USA, Rusku, Bulharsku i v Chile. Loni také otevřel unikátní muzeum slivovice v Praze. Návštěvníci si mohou ve virtuální realitě prohlédnout historii podniku i tradiční výrobu pálenky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…