Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Jede traktor, je to ZETOR. Znáte historii společnosti i co stojí za názvem značky?

ZETOR se předvedl se svými traktory v minulosti i ve Skotsku. Foto: ZETOR

Když se řekne ZETOR, asi každý si vybaví traktor oděný do červeno černých barev. Tento rok slaví tato tradiční česká firma 75 let své existence. Co stojí za úspěchem firmy, jejíž název se v některých zemích používá pro označení traktoru jakékoliv značky?

Značka ZETOR vznikla v roce 1946, ačkoliv vývojové práce začaly hned po skončení druhé světové války. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. března 1946. Název vznikl prostě a jednoduše. Jedná se o přepis výslovnosti písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, v níž vznikly první traktory. A „zet“ se poté spojilo se dvěma posledními písmeny slova traktor.

Modernizovaný traktor FORTERRA. Foto: ZETOR

Firma od počátku své existence vyrobila více než 1,3 milionu traktorů. Převážná většina z nich byla exportována do 136 zemí na pěti kontinentech světa. Co stojí za úspěchem společnosti ZETOR? „Na prvním místě jsou spokojení zákazníci. Proto je vždy naším prvořadým cílem nabídnout jim chytrá řešení přinášející jednoduchost a vysokou užitnou hodnotu,“ přiblížil vedoucí marketingové komunikace Dominik Moser. „Dbáme na to, aby naše produkty vynikaly vysokou spolehlivostí a nízkými provozními náklady a staly se tak pro zákazníky jasnou opakovanou volbou,“ dodal Moser.

Klíčové je pro ZETOR také zvyšovat kvalitu poprodejních služeb, aby zpětná vazba od zákazníků byla v co nejvíce pozitivním duchu. Foto: ZETOR

Značka ZETOR se na poli zemědělské techniky potkává s významnými a často i daleko většími hráči. Co ale ZETOR odlišuje, je fakt, že ve svém výrobním závodě zároveň vyvíjejí a vyrábějí kromě převodovek a traktorových komponentů také samostatné čtyřválcové motory, a to až do emisního řešení STAGE V. „Motory ZETOR se vyznačují stálým výkonem a úsporou provozních nákladů, což potvrdilo několik testů realizovaných nezávislými odbornými institucemi,“ zdůraznil přednosti značky Moser. Navíc také platí, že veškeré práce na rozšíření modelových řad s vyššími výkony a také modernizace stávajících produktů probíhá ve vlastním vývojovém centru přímo ve výrobním sídle firmy v Brně.

Píseň Traktor od skupiny Visací zámek je už kultovní.

Společnost má nejen spoustu spokojených zákazníků, ale také fanoušků. „Kromě známé písně Traktor od skupiny Visací zámek stojí za zmínku například také norská skupina Too Far Gone, která v roce 2005 vydala album s názvem ZETOR, nebo bar ZETOR v Helsinkách. I to je důkazem, že ZETOR je lovebrand,“ uvedl Moser a odkázal přitom na sociální sítě firmy, kam příznivci často sdílí fotky se svými traktorovými miláčky.

A jakou vizi má ZETOR do budoucna? Pro následující období 2023 až 2025 plánuje společnost přijít na trh s novými generacemi traktorů. Inovace stávajících modelových řad přinesou uživatelům maximální komfort a vyšší užitkovou hodnotu produktu se zachováním prvků jednoduchosti a účelnosti. „V minulém roce jsme zahájili prodej nové modelové řady ZETOR GLOBAL RANGE, což jsou traktory určené výhradně pro trhy jihovýchodní Asie, Afriky a Jižní Ameriky,“ sdělil Moser. „Tyto traktory nám již pomohly otevřít v roce 2020 několik zajímavých teritorií – například Myanmar, Filipíny, Bangladéš, Kolumbii, Rwandu a další. V letošním roce v úsilí budeme pokračovat s cílem proniknout na další trhy primárně v Africe,“ přiblížil plány firmy Moser.

Taky je pro Vás ZETOR srdcovka? Foto: ZETOR

U příležitosti letošního 75. výročí existence firmy chce ZETOR co nejvíce připomenout odkaz značky, její dlouhou historii a vize a plány do budoucna. Představili speciální logo, vznikly také webové stránky zetor75.cz, které shrnují historii výroby traktorů ZETOR s jejími nejdůležitějšími milníky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…