Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: ALPA za svůj vznik vděčí napoleonským válkám

3 minuty radosti
Foto: se svolením firmy Alpa

Více než 100 let již ALPA pomáhá v lázeňství, v domácnostech, ve sportu i ve zdravotnictví. Nenápadný pomocník v modré lahvičce vznikl roku 1913 v Brně a od té doby zdatně slouží českému národu.

Vznik a historie

Tradiční česká francovka vznikla původně z francouzského koňaku, který za sebou zanechali roku 1805 Napoleonovi vojáci ve Vídni. Zdejší obyvatele nápoj zprvu moc neokouzlil, postupně jej však začali mísit s bylinnými extrakty a dali tak vzniknout alkoholovému roztoku s širokým zdravotnickým využitím. Francovka se začala prodávat v lékárnách k potírání bolestivých míst a masážím. Francovku s příměsí mentolu pak registroval roku 1913 brněnský podnikatel Josef Veselý pod značkou ALPA.

Za svou typickou etiketu v modrém zbarvení se žlutou čtyřcípou hvězdou vděčí ALPA akademickému malíři Leu Heilbrunnovi, se kterým společnost navázala spolupráci roku 1920. Od té doby navrhoval grafiku tradičních plakátů, reklamních materiálů, etiket či dobových účtenek.

Balírna lahví ALPY. Foto: se svolením firmy ALPA

Reklama

ALPA se díky své kvalitě i propracované reklamní kampani stala vyhledávaným artiklem. Roku 1937 čítala její výrobní kapacita 2 miliony lahví. Vedení společnosti stále hledalo nové způsoby, jak produkt přiblížit spotřebitelům. Výsledkem byla mohutná nadčasová reklamní kampaň zahrnující malby na omítkách, letáky, plakáty, tabule umístěné v lázních a na nádražích, promítání diapozitivů v kinosálech či vystavování produktů ve výkladních skříních. ALPA byla také jednou z prvních společností, které vhazovaly letáky do poštovních schránek.

Současnost

Dnes sídlí firma ve Velkém Meziříčí a nabízí celkem 140 produktů založených na původní receptuře z éterických olejů, vonných bylinných látek a přírodního mentolu. Spotřebitelé si mohou vybrat z palety masážních přípravků i dětské, pleťové a tělové kosmetiky. Samotná originální ALPA je dobrým pomocníkem na drobné oděrky, bolest hlavy, přisáté klíště či bolesti svalů a krku.

Sídlo firmy ve Velkém Meziříčí. Foto: se svolením firmy ALPA

Související články

Zaručeně zlepší den

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …