Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: ALPA za svůj vznik vděčí napoleonským válkám

3 minuty radosti
Foto: se svolením firmy Alpa

Více než 100 let již ALPA pomáhá v lázeňství, v domácnostech, ve sportu i ve zdravotnictví. Nenápadný pomocník v modré lahvičce vznikl roku 1913 v Brně a od té doby zdatně slouží českému národu.

Vznik a historie

Tradiční česká francovka vznikla původně z francouzského koňaku, který za sebou zanechali roku 1805 Napoleonovi vojáci ve Vídni. Zdejší obyvatele nápoj zprvu moc neokouzlil, postupně jej však začali mísit s bylinnými extrakty a dali tak vzniknout alkoholovému roztoku s širokým zdravotnickým využitím. Francovka se začala prodávat v lékárnách k potírání bolestivých míst a masážím. Francovku s příměsí mentolu pak registroval roku 1913 brněnský podnikatel Josef Veselý pod značkou ALPA.

Za svou typickou etiketu v modrém zbarvení se žlutou čtyřcípou hvězdou vděčí ALPA akademickému malíři Leu Heilbrunnovi, se kterým společnost navázala spolupráci roku 1920. Od té doby navrhoval grafiku tradičních plakátů, reklamních materiálů, etiket či dobových účtenek.

Balírna lahví ALPY. Foto: se svolením firmy ALPA

Reklama

ALPA se díky své kvalitě i propracované reklamní kampani stala vyhledávaným artiklem. Roku 1937 čítala její výrobní kapacita 2 miliony lahví. Vedení společnosti stále hledalo nové způsoby, jak produkt přiblížit spotřebitelům. Výsledkem byla mohutná nadčasová reklamní kampaň zahrnující malby na omítkách, letáky, plakáty, tabule umístěné v lázních a na nádražích, promítání diapozitivů v kinosálech či vystavování produktů ve výkladních skříních. ALPA byla také jednou z prvních společností, které vhazovaly letáky do poštovních schránek.

Současnost

Dnes sídlí firma ve Velkém Meziříčí a nabízí celkem 140 produktů založených na původní receptuře z éterických olejů, vonných bylinných látek a přírodního mentolu. Spotřebitelé si mohou vybrat z palety masážních přípravků i dětské, pleťové a tělové kosmetiky. Samotná originální ALPA je dobrým pomocníkem na drobné oděrky, bolest hlavy, přisáté klíště či bolesti svalů a krku.

Sídlo firmy ve Velkém Meziříčí. Foto: se svolením firmy ALPA

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…