Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Překvapivé zjištění českých vědců. Na jižní Moravě žije víc housenek než v pralese

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Vědci z Akademie věd České republiky přišli s překvapivým zjištěním o výskytu hmyzu. Zjistili, že v lesích jižní Moravy žije více housenek než v tropických pralesech. Ve výzkumu, který trval 14 let, se vědci kromě početnosti hmyzu na jednotlivých lokalitách zaměřili také na to, jak se vzájemně ovlivňují či na čem jsou druhy závislé.

Více než 14 tisíc housenek, šest tisíc pavouků a pět tisíc larev museli ekologové sesbírat, aby mohli výzkum dokončit. Zkoumání provedli na plochách tří světových kontinentů, přičemž každá z devíti pokusných ploch měla velikost desetinu hektaru. Patřily mezi ně lužní lesy na jižní Moravě, nížinné lesy ve Virginii ve Spojených státech amerických a původní tropické pralesy na Papui Nové Guineji. Na těchto plochách pak spočítali všechny housenky, pavouky, mravence a další členovce ze všech korun stromů s průměrem kmene větším než pět centimetrů.

Zkoumání vědci provedli na třech kontinentech, a sice v Evropě, Severní Americe a Australasii. Zdroj fotografie: AV ČR

Zjednodušeně lze říct, že v tropických pralesech žije desetkrát víc mravenců než v lesích mírného pásma. Překvapilo nás ale, že ve srovnání s tropy je v mírném pásmu v přepočtu na hektar lesa naopak více než dvojnásobně housenek motýlů a dalších larev listožravého hmyzu, ale zhruba stejné počty pavouků,“ popsal závěry výzkumu jeden z autorů studie Petr Klimeš.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …