Vědci z Akademie věd České republiky přišli s překvapivým zjištěním o výskytu hmyzu. Zjistili, že v lesích jižní Moravy žije více housenek než v tropických pralesech. Ve výzkumu, který trval 14 let, se vědci kromě početnosti hmyzu na jednotlivých lokalitách zaměřili také na to, jak se vzájemně ovlivňují či na čem jsou druhy závislé.
Více než 14 tisíc housenek, šest tisíc pavouků a pět tisíc larev museli ekologové sesbírat, aby mohli výzkum dokončit. Zkoumání provedli na plochách tří světových kontinentů, přičemž každá z devíti pokusných ploch měla velikost desetinu hektaru. Patřily mezi ně lužní lesy na jižní Moravě, nížinné lesy ve Virginii ve Spojených státech amerických a původní tropické pralesy na Papui Nové Guineji. Na těchto plochách pak spočítali všechny housenky, pavouky, mravence a další členovce ze všech korun stromů s průměrem kmene větším než pět centimetrů.
„Zjednodušeně lze říct, že v tropických pralesech žije desetkrát víc mravenců než v lesích mírného pásma. Překvapilo nás ale, že ve srovnání s tropy je v mírném pásmu v přepočtu na hektar lesa naopak více než dvojnásobně housenek motýlů a dalších larev listožravého hmyzu, ale zhruba stejné počty pavouků,“ popsal závěry výzkumu jeden z autorů studie Petr Klimeš.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…