Šumavská příroda nepřestává překvapovat. Po loňském znovuobjevení kornatce velkého, který byl na území národního parku popsán naposledy před rokem 1910, se letos entomologům podařilo zaznamenat populace dvou vzácných brouků – trnoštítce horského a tesaříka javorového. Tento hmyz na Šumavě pokládali za téměř vymřelý.
„Oba brouci – ať je to trnoštítec nebo tesařík javorový – jsou nesmírně vzácní. My jsme si dlouho mysleli, že na Šumavě je po nich veta. Tesařík javorový byl naposledy zaznamenán na Železnorudsku v roce 1946, o trnoštítci jsme sice kusé informace měli, stav populace jsme však neznali,“ informoval náměstek ředitele Správy národního parku Šumava Martin Starý.
Na příští rok je naplánován rozsáhlejší monitoring jak tesaříka javorového, tak trnoštítce horského. „Věřím, že oba druhy budou na Šumavě zastoupeny v podobně silných populacích, jako kornatec velký. Je totiž evidentní, že tak, jako v případě jiných druhů hmyzu, funguje Šumava se svou rozlohou a hlavně pestrou nabídkou biotopů zahrnující bezzásahová území a území s přírodě velmi blízkým a šetrným managementem jako Archa Noemova, zachovávající hmyzí pestrost pro budoucí generace,“ uvedl ředitel Správy národního parku Šumava Pavel Hubený.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…