Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přechod na LED osvětlení Česku ušetří peníze i přírodu, ukázala studie

Ilustrační foto: Pixabay

S růstem počtu obyvatel se zvyšuje také poptávka po světle, které ale spotřebovává značné množství elektřiny. Úsporným řešením je používání LED žárovek, které mají výrazně menší spotřebu a díky tomu šetří nejen peníze, ale také emise oxidu uhličitého, které se kvůli výrobě elektrické energie vypouští do ovzduší. Analýzu, zabývající se ekonomickými, environmentálními a sociálními výhodami vyplývajícími z renovace osvětlení, provedla společnosti Signify.

Přechod na úspornější žárovky nevyžaduje velké investice, lze ho rychle uvést do praxe a díky velkému snížení spotřeby energie a menším nákladům na údržbu má i rychlou dobu návratnost investovaných peněz. Podle studie by navíc k výrazným finančním úsporám stačil přechod na LED svícení ve třech oblastech, kterými jsou silniční a pouliční osvětlení, zdravotnictví a vzdělávání. Díky tomu by Česko ročně na elektřině ušetřilo 1,86 miliard korun.

Spolu s menší spotřebou elektřiny by pak o více než 450 tisíc tun klesly také vypuštěné emise oxidu uhličitého, což se rovná množství tohoto plynu, které může během jednoho roku absorbovat 20 milionů plně vzrostlých stromů, nebo objemu ročních emisí více než 158 tisíc aut se spalovacím motorem. „Implementace projektů založených na LED technologii a řídicích systémech přináší značné úspory energie, a proto nabízí trojí výhru – pro ekonomiku, občany i životní prostředí,“ uvedl ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Tomasz Waszkiewicz.

Zdroj: Enviweb

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…