Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přechod na LED osvětlení Česku ušetří peníze i přírodu, ukázala studie

Ilustrační foto: Pixabay

S růstem počtu obyvatel se zvyšuje také poptávka po světle, které ale spotřebovává značné množství elektřiny. Úsporným řešením je používání LED žárovek, které mají výrazně menší spotřebu a díky tomu šetří nejen peníze, ale také emise oxidu uhličitého, které se kvůli výrobě elektrické energie vypouští do ovzduší. Analýzu, zabývající se ekonomickými, environmentálními a sociálními výhodami vyplývajícími z renovace osvětlení, provedla společnosti Signify.

Přechod na úspornější žárovky nevyžaduje velké investice, lze ho rychle uvést do praxe a díky velkému snížení spotřeby energie a menším nákladům na údržbu má i rychlou dobu návratnost investovaných peněz. Podle studie by navíc k výrazným finančním úsporám stačil přechod na LED svícení ve třech oblastech, kterými jsou silniční a pouliční osvětlení, zdravotnictví a vzdělávání. Díky tomu by Česko ročně na elektřině ušetřilo 1,86 miliard korun.

Spolu s menší spotřebou elektřiny by pak o více než 450 tisíc tun klesly také vypuštěné emise oxidu uhličitého, což se rovná množství tohoto plynu, které může během jednoho roku absorbovat 20 milionů plně vzrostlých stromů, nebo objemu ročních emisí více než 158 tisíc aut se spalovacím motorem. „Implementace projektů založených na LED technologii a řídicích systémech přináší značné úspory energie, a proto nabízí trojí výhru – pro ekonomiku, občany i životní prostředí,“ uvedl ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Tomasz Waszkiewicz.

Zdroj: Enviweb

Související články

Zaručeně zlepší den

Kůže z hub, která je šetrná k životnímu prostředí, se stává módním trendem

Češi bojují proti plýtvání potravin, pomáhají k tomu i zákony

„Každý život pro mě má hodnotu“, říká Irena Křesáková ze spolku Zachraň srnče před sekačkou

TOP 5: Polská města, která stojí za návštěvu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…