Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražský vánoční strom získal nové využití. Jak ho studenti proměnili?

Foto: Praha.eu

Ve svátečních časech rozsvítil Staroměstské náměstí, dnes ubytovává broučky a ukrývá knížky. Dřevo z loňského vánočního stromu využili studenti Střední odborné školy Jarov na výrobu hmyzího hotelu a dvou knihobudek pro domovy seniorů v Hájích a na Chodově. Hlavní město Praha o kreativním zužitkování vánočního stromu informovalo v tiskové zprávě.

Dvaadvacet metrů vysoký smrk získal díky studentům z Jarova druhý život. Předtím, než ze dřeva mohli vytvořit knihovničky a hmyzí hotel, prošlo poměrně dlouhým procesem. Nejprve byly ořezány větve, poté byl kmen rozsekán na čtyřmetrové kusy a nakonec na fošny, které se průmyslově vysušily.

Na konci procesu mohli svůj um ukázat studenti – truhláři, klempíři, skláři nebo lakýrníci. Těm výroba nových předmětů zabrala asi dva měsíce. Knihobudky a hmyzí hotel nakonec věnovali seniorům na Chodově a v Hájích, kde již od prvního dne plní svůj účel. Spolupráce města a střední odborné školy tak vedla k naplnění důležitých hodnot – recyklace a udržitelnosti.

Foto: Praha.eu

Praha s SOŠ Jarov spolupracovala i v minulém roce, kdy se strom pod rukama šikovných studentů proměnil na dvě zahradní lavičky a čtyři mobilní záhony, které rovněž potěšili seniory, tentokrát v domově v Malešicích. Výrobky vzniklé z vánočního stromu však přinášejí radost i samotným studentům. „Pro naše žáky je velmi důležité, pokud mohou v rámci výuky vyrábět něco smysluplného, co neskončí někde ve skladu, a zároveň něco, co je originální. Letošní výrobky z vánočního stromu toto naprosto splňují,“ popisuje ředitel SOŠ Jarov Miroslav Janeček.

Zdroj: praha.eu, prazskadrbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…