Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražský vánoční strom získal nové využití. Jak ho studenti proměnili?

Foto: Praha.eu

Ve svátečních časech rozsvítil Staroměstské náměstí, dnes ubytovává broučky a ukrývá knížky. Dřevo z loňského vánočního stromu využili studenti Střední odborné školy Jarov na výrobu hmyzího hotelu a dvou knihobudek pro domovy seniorů v Hájích a na Chodově. Hlavní město Praha o kreativním zužitkování vánočního stromu informovalo v tiskové zprávě.

Dvaadvacet metrů vysoký smrk získal díky studentům z Jarova druhý život. Předtím, než ze dřeva mohli vytvořit knihovničky a hmyzí hotel, prošlo poměrně dlouhým procesem. Nejprve byly ořezány větve, poté byl kmen rozsekán na čtyřmetrové kusy a nakonec na fošny, které se průmyslově vysušily.

Na konci procesu mohli svůj um ukázat studenti – truhláři, klempíři, skláři nebo lakýrníci. Těm výroba nových předmětů zabrala asi dva měsíce. Knihobudky a hmyzí hotel nakonec věnovali seniorům na Chodově a v Hájích, kde již od prvního dne plní svůj účel. Spolupráce města a střední odborné školy tak vedla k naplnění důležitých hodnot – recyklace a udržitelnosti.

Foto: Praha.eu

Praha s SOŠ Jarov spolupracovala i v minulém roce, kdy se strom pod rukama šikovných studentů proměnil na dvě zahradní lavičky a čtyři mobilní záhony, které rovněž potěšili seniory, tentokrát v domově v Malešicích. Výrobky vzniklé z vánočního stromu však přinášejí radost i samotným studentům. „Pro naše žáky je velmi důležité, pokud mohou v rámci výuky vyrábět něco smysluplného, co neskončí někde ve skladu, a zároveň něco, co je originální. Letošní výrobky z vánočního stromu toto naprosto splňují,“ popisuje ředitel SOŠ Jarov Miroslav Janeček.

Zdroj: praha.eu, prazskadrbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Titul nejlepšího stylu piva roku získalo polské Grodziskie piwo, Češi jsou pátí

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …