Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražský vánoční strom získal nové využití. Jak ho studenti proměnili?

Foto: Praha.eu

Ve svátečních časech rozsvítil Staroměstské náměstí, dnes ubytovává broučky a ukrývá knížky. Dřevo z loňského vánočního stromu využili studenti Střední odborné školy Jarov na výrobu hmyzího hotelu a dvou knihobudek pro domovy seniorů v Hájích a na Chodově. Hlavní město Praha o kreativním zužitkování vánočního stromu informovalo v tiskové zprávě.

Dvaadvacet metrů vysoký smrk získal díky studentům z Jarova druhý život. Předtím, než ze dřeva mohli vytvořit knihovničky a hmyzí hotel, prošlo poměrně dlouhým procesem. Nejprve byly ořezány větve, poté byl kmen rozsekán na čtyřmetrové kusy a nakonec na fošny, které se průmyslově vysušily.

Na konci procesu mohli svůj um ukázat studenti – truhláři, klempíři, skláři nebo lakýrníci. Těm výroba nových předmětů zabrala asi dva měsíce. Knihobudky a hmyzí hotel nakonec věnovali seniorům na Chodově a v Hájích, kde již od prvního dne plní svůj účel. Spolupráce města a střední odborné školy tak vedla k naplnění důležitých hodnot – recyklace a udržitelnosti.

Foto: Praha.eu

Praha s SOŠ Jarov spolupracovala i v minulém roce, kdy se strom pod rukama šikovných studentů proměnil na dvě zahradní lavičky a čtyři mobilní záhony, které rovněž potěšili seniory, tentokrát v domově v Malešicích. Výrobky vzniklé z vánočního stromu však přinášejí radost i samotným studentům. „Pro naše žáky je velmi důležité, pokud mohou v rámci výuky vyrábět něco smysluplného, co neskončí někde ve skladu, a zároveň něco, co je originální. Letošní výrobky z vánočního stromu toto naprosto splňují,“ popisuje ředitel SOŠ Jarov Miroslav Janeček.

Zdroj: praha.eu, prazskadrbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…