Pražský funkcionalismus dorazil do New Yorku. V Center of Architecture zůstane do konce června

Výstava "Pražský funkcionalismus – tradice a současné ozvěny" v New Yorku, foto: Galerie Jaroslava Fragnera

Putovní výstava nazvaná „Pražský funkcionalismus – tradice a současné ozvěny“ je od 12. února k vidění v newyorském Center of Architecture. Jedná se o zcela první představení tohoto zásadního směru, respektive architektury a designu východní Evropy obecně, v New Yorku. Výstavu připravila pražská Galerie Jaroslava Fragnera.

Jednoduché tvary bez zbytečných ozdob, čistota stylu a osobitá krása, to byl český funkcionalismus, který ve 20. a 30. letech minulého století dominoval architektuře v Československu natolik, že přesáhl jeho hranice. Vedle Brna a Zlína se významným centrem funkcionalismu po stránce praktické i teoretické stala právě Praha.

Putovní výstava „Pražský funkcionalismus – tradice a současné ozvěny“ byla v posledních letech představena v různých světových galeriích jako například v Madridu, Tel Avivu, Mnichovu nebo Amsterdamu. Od 12. února je k vidění v New Yorku, a to v Center of Architecture. V porovnání s ostatními městy tkví význam té newyorské v tom, že pražský funkcionalismus je v New Yorku představován úplně poprvé, což se týká architektury a designu východní Evropy obecně.

Návštěvníky jistě zaujme komplexnost výstavy, obsahující nákresy, plánky, fotografie budov i nábytku nebo modely pražských realizací. Jak již název výstavy napovídá, její první část se zaměřuje na klíčové období 20. a 30. let, druhá reflektuje současné projekty ovlivněné funkcionalistickou tradicí.

Organizátoři nezapomněli ani na bohatý doprovodný program v podobě přednáškového cyklu a komentovaných prohlídek. New York bude výstavu hostit do 23. června, poté se přemístí do texaského Austinu.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Jak udržet v krajině vodu? Díky českému projektu se do Krušných hor vrátila vláha

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.