Pražský funkcionalismus dorazil do New Yorku. V Center of Architecture zůstane do konce června

Výstava "Pražský funkcionalismus – tradice a současné ozvěny" v New Yorku, foto: Galerie Jaroslava Fragnera

Putovní výstava nazvaná „Pražský funkcionalismus – tradice a současné ozvěny“ je od 12. února k vidění v newyorském Center of Architecture. Jedná se o zcela první představení tohoto zásadního směru, respektive architektury a designu východní Evropy obecně, v New Yorku. Výstavu připravila pražská Galerie Jaroslava Fragnera.

Jednoduché tvary bez zbytečných ozdob, čistota stylu a osobitá krása, to byl český funkcionalismus, který ve 20. a 30. letech minulého století dominoval architektuře v Československu natolik, že přesáhl jeho hranice. Vedle Brna a Zlína se významným centrem funkcionalismu po stránce praktické i teoretické stala právě Praha.

Putovní výstava „Pražský funkcionalismus – tradice a současné ozvěny“ byla v posledních letech představena v různých světových galeriích jako například v Madridu, Tel Avivu, Mnichovu nebo Amsterdamu. Od 12. února je k vidění v New Yorku, a to v Center of Architecture. V porovnání s ostatními městy tkví význam té newyorské v tom, že pražský funkcionalismus je v New Yorku představován úplně poprvé, což se týká architektury a designu východní Evropy obecně.

Návštěvníky jistě zaujme komplexnost výstavy, obsahující nákresy, plánky, fotografie budov i nábytku nebo modely pražských realizací. Jak již název výstavy napovídá, její první část se zaměřuje na klíčové období 20. a 30. let, druhá reflektuje současné projekty ovlivněné funkcionalistickou tradicí.

Organizátoři nezapomněli ani na bohatý doprovodný program v podobě přednáškového cyklu a komentovaných prohlídek. New York bude výstavu hostit do 23. června, poté se přemístí do texaského Austinu.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Autor článku

Michaela Hýžová