Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská zoo uskutečnila již devátý návrat divokých koní do Mongolska

Zdroj fotografií: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Pražská zoo spolu s Armádou ČR úspěšně transportovala tři klisny koně Převalského do Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B. Koně Tárik, Tara a Spina vyběhli v Tachin talu z přepravních boxů do aklimatizační ohrady, kde nyní stráví přibližně rok. Již devátý návrat ohrožených divokých koní do mongolských stepí je výsledkem dlouhodobého záchranného projektu Zoo Praha.

„Počet koní Převalského, které jsme ve spolupráci s Armádou České republiky přepravili z Evropy do západního Mongolska, se tak zvýšil na třicet čtyři,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Populace v Gobi B se i díky nim a jejich potomkům zvýšila na zhruba 270 jedinců a měla by tak být již brzo plně životaschopná,“ dodal.

Dvě ze tří letos přepravených klisen pocházejí z odchovu Zoo Praha. „Klisna Tárik se narodila přímo v Praze, Tara v naší chovné stanici v Dolním Dobřejově. Pouze Spina je z německého Springe,“ upřesnil zoologický náměstek Jaroslav Šimek. „V předchozích letech jsme do Mongolska přepravovali převážně zvířata z chovných zařízení v Německu, Francii, Finsku a podobně, i když pochopitelně ani naše odchovy mezi nimi nechyběly.“ Mimo samotný převoz podpořila Zoo Praha návrat koní Převalského do přírody například i předáním terénního auta a šesti motocyklů správcům chráněné oblasti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.