Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská výstava ve spolupráci s NASA přibližuje pocity astronautů

Zdroj fotografie: Pexels

Více než dvě stě originálních exponátů a modelů z historie i současnosti letů do kosmu můžou vidět návštěvníci výstavy Cosmos Discovery na Výstavišti v pražských Holešovicích. Výstava, která vznikla ve spolupráci s NASA a českými i zahraničními experty, potrvá do konce dubna.

„Nahlédněte do dějin, kdy odvážní muži téměř bez jistoty návratu usedali do prvních kosmických raket, aby překročili hranice kosmu,“ láká výstava, která na ploše více než dva tisíce metrů čtverečních seznamuje s historií kosmonautiky od úplných počátků. Vedle profilů prvních zvířat a lidí v kosmu si návštěvníci prohlédnou například kombinézy amerických testovacích pilotů i sovětských letců. K vidění je také přístrojová deska sovětských lodí Vostok a Voschod či model kosmické lodi Mercury. Nechybí ale ani náhled do budoucnosti – výstava představuje také aktuální projekty, kterým vévodí kolonizace Měsíce a následně pilotovaný let na Mars.

Výstava se předloni konala už v Brně, letos má však pro návštěvníky pár novinek. Podle ředitele pořadatelské agentury JVS Group Viliama Ďuriše na pražské výstavě přibyly především dvě nové sekce. První se věnuje plánům na osídlení Marsu, druhá je interaktivní Cosmocamp, který lidem přiblíží výcvik astronautů. S pomocí virtuální reality v něm nahlédnou například na kosmickou misi, odvážnější se mohou nechat roztočit na gyroskopu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.