Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská výstava ve spolupráci s NASA přibližuje pocity astronautů

Zdroj fotografie: Pexels

Více než dvě stě originálních exponátů a modelů z historie i současnosti letů do kosmu můžou vidět návštěvníci výstavy Cosmos Discovery na Výstavišti v pražských Holešovicích. Výstava, která vznikla ve spolupráci s NASA a českými i zahraničními experty, potrvá do konce dubna.

„Nahlédněte do dějin, kdy odvážní muži téměř bez jistoty návratu usedali do prvních kosmických raket, aby překročili hranice kosmu,“ láká výstava, která na ploše více než dva tisíce metrů čtverečních seznamuje s historií kosmonautiky od úplných počátků. Vedle profilů prvních zvířat a lidí v kosmu si návštěvníci prohlédnou například kombinézy amerických testovacích pilotů i sovětských letců. K vidění je také přístrojová deska sovětských lodí Vostok a Voschod či model kosmické lodi Mercury. Nechybí ale ani náhled do budoucnosti – výstava představuje také aktuální projekty, kterým vévodí kolonizace Měsíce a následně pilotovaný let na Mars.

Výstava se předloni konala už v Brně, letos má však pro návštěvníky pár novinek. Podle ředitele pořadatelské agentury JVS Group Viliama Ďuriše na pražské výstavě přibyly především dvě nové sekce. První se věnuje plánům na osídlení Marsu, druhá je interaktivní Cosmocamp, který lidem přiblíží výcvik astronautů. S pomocí virtuální reality v něm nahlédnou například na kosmickou misi, odvážnější se mohou nechat roztočit na gyroskopu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…