Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

2 minuty radosti
Foto: Praha 1

Pražská Lennonova zeď je oblíbeným místem, kde si nejen turisté, ale i místní pořizují fotografie. Na sociálních sítích pak obrázky získávají mnoho lajků, jedná se totiž o vizuálně zajímavé místo. To nyní nabralo novou podobu. Minulý týden zeď přemalovalo 27 umělců ze zemí Evropské unie ve spolupráci se speciálními hosty z Ukrajiny a Norska. Informoval o tom server Radio Wave.

Záměrem akce bylo navrátit zdi a místu jeho někdejší poslání a přimět kolemjdoucí, aby namísto sprostých výkřiků či malůvek na zeď připojili básničku. Zeď Maltézské zahrady naproti francouzskému velvyslanectví byla místem, kde lidé vyjadřovali své drobné osobní vzdory vůči totalitě, aby verše a nápisy vzápětí tehdejší vládnoucí režim přemazal. Místo také sloužilo jako symbolický pražský pomník Johna Lennona. Texty jeho písní a mírová poselství se teď na pražskou Kampu vrátily.

Dílo získalo název Svoboda a energie. Jedním z motivů, kterého se umělci měli držet, byl název písně Johna Lennona All you need is Love ve 30 jazycích. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný, spoluorganizátorem kulturní producent Robin Suchánek. Oba chtějí akci představit i v dalších evropských zemích. Novou podobu proto nafotili a nechají vyrobit nafukovací repliku Lennonovy zdi ve stejných rozměrech, jako je ta originální.

Zdroj: Radio Wave, iDnes

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…