Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pravopisné rady jako na zavolanou. V jazykové poradně není o kuriózní dotazy nouze

Ilustrační foto: Freepik

Pomoc se psaním velkých písmen, nejasnosti ohledně interpunkce nebo dotazy na původ slov. Odborníci z jazykové poradny denně po telefonu rozdají kolem padesáti češtinářských rad. Poradna funguje při Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky (AV ČR) už od roku 1936. Za tuto dobu zde řešili nejeden kuriózní dotaz. Nejen ty nově zaznamenávají do veřejné databáze.

Jaké je nejdelší slovo tvořené pouze ze souhlásek? I s takovým dotazem se museli v jazykové poradně popasovat. To, jestli tazatele odpověď zmiňující slova scvrnkls, čtvrthrst nebo čtvrtsmršť uspokojila, sice nezjistíme, zvídavé otázky volajících ale nově vědci zpřístupňují v anonymizované podobě i veřejnosti.

Čeština občas umí pořádně zamotat hlavu. Ilustrační foto: Pixabay

Pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR a Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni vytvořili webový portál Dotazy z jazykové poradny. S přípravou databáze otázek a odpovědí pomohla i umělá inteligence, která nahrané telefonáty převedla do textové podoby. Na webových stránkách dotazy.ujc.cas.cz si tak nyní zájemci mohou projít přibližně 30 tisíc dotazů z let 2016–2019.

„Databáze je autentickým zdrojem informací o tom, co lidi ohledně češtiny zajímá, co řeší a s čím si nevědí rady. Oproti standardním příručkám obsahuje i okrajové jevy, na které se ve slovnících a mluvnicích z kapacitních důvodů zpravidla nedostane,“ vysvětluje na webových stránkách Akademie věd Kamila Smejkalová, vedoucí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR. Databázi tak může využít široká veřejnost i lingvisté, kteří díky přehlednému členění do kategorií mohou například pozorovat vývoj konkrétních slov v čase.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…