Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pravopisné rady jako na zavolanou. V jazykové poradně není o kuriózní dotazy nouze

Ilustrační foto: Freepik

Pomoc se psaním velkých písmen, nejasnosti ohledně interpunkce nebo dotazy na původ slov. Odborníci z jazykové poradny denně po telefonu rozdají kolem padesáti češtinářských rad. Poradna funguje při Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky (AV ČR) už od roku 1936. Za tuto dobu zde řešili nejeden kuriózní dotaz. Nejen ty nově zaznamenávají do veřejné databáze.

Jaké je nejdelší slovo tvořené pouze ze souhlásek? I s takovým dotazem se museli v jazykové poradně popasovat. To, jestli tazatele odpověď zmiňující slova scvrnkls, čtvrthrst nebo čtvrtsmršť uspokojila, sice nezjistíme, zvídavé otázky volajících ale nově vědci zpřístupňují v anonymizované podobě i veřejnosti.

Čeština občas umí pořádně zamotat hlavu. Ilustrační foto: Pixabay

Pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR a Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni vytvořili webový portál Dotazy z jazykové poradny. S přípravou databáze otázek a odpovědí pomohla i umělá inteligence, která nahrané telefonáty převedla do textové podoby. Na webových stránkách dotazy.ujc.cas.cz si tak nyní zájemci mohou projít přibližně 30 tisíc dotazů z let 2016–2019.

„Databáze je autentickým zdrojem informací o tom, co lidi ohledně češtiny zajímá, co řeší a s čím si nevědí rady. Oproti standardním příručkám obsahuje i okrajové jevy, na které se ve slovnících a mluvnicích z kapacitních důvodů zpravidla nedostane,“ vysvětluje na webových stránkách Akademie věd Kamila Smejkalová, vedoucí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR. Databázi tak může využít široká veřejnost i lingvisté, kteří díky přehlednému členění do kategorií mohou například pozorovat vývoj konkrétních slov v čase.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…