Po absolvování vysoké školy se mladým otevírají nekonečné možnosti. S trochou nadsázky mohou dělat cokoliv a žít kdekoliv. Jak si ale z tak nepřeberného množství vybrat? Ohledně místa pro život může s nasměrováním pomoct žebříček zaměřený právě na kvalitní život absolventů napříč evropskými městy. Tak kam to bude?
Jako nejvhodnější město pro čerstvé absolventy vysokých škol vyšlo z průzkumu skotské Glasgow. Ve srovnání s dalšími městy jsou zde lidé vůbec nejspokojenější se sportovním a rekreačním vyžitím, skotská metropole vyniká i kulturním životem. Z hlediska pracovních příležitostí nabízí Glasgow slušné platy, nízkou nezaměstnanost a taky dostupné bydlení. Co víc si přát?
Dobrá zpráva nicméně je, že za kvalitním postudijním životem nemusíte za hranice. Druhou příčku totiž obsadila Praha. Ta zabodovala mimo jiné v oblasti životních nákladů nebo nízké nezaměstnanosti, nezaostává ale ani v kulturních a sportovních příležitostech. Na třetí pozici se umístil německý Mnichov.
Žebříček vytvořil portál CVapp.cz, který s využitím údajů programu Eurostat a databáze Numbeo analyzoval výši nájmů, životní náklady, ekonomiku, místní komunitu absolventů, sportovní a rekreační zařízení a místní kulturu u více než tří desítek vybraných evropských měst. Největší váha byla přikládána kategorii nájemného, což vyřadilo ze hry přední evropské metropole jako Londýn nebo Paříž.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…