Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha rozšiřuje zimní opatření pro lidi bez domova

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Mrazy v zimě přečkáváme zachumlaní v kabátech a šálách, ideálně se svařákem v ruce. Ale co ti nejslabší z nás? Lidé bez domova těžce hledají místo, kde se ohřát nebo kam složit hlavu. Mnohdy jde přitom o život. Praha proto rozšířila opatření pomáhající těmto osobám přečkat mrazivé počasí.

Hlavní město tento rok připravilo možnost přenocovat v teple také pro lidi se psy, které dříve noclehárny odmítaly. „Lidé bez domova, kteří chtěli se svými psy zůstat, dlouhodobě ze systému pomoci vypadávali a byli velmi vážně ohrožení nočními mrazy. Proto od letoška budou na noclehárnách ve vybraných prostorech k dispozici i pelechy a venku zimní kotce,“ upřesnila radní pro sociální politiku Milena Johnová. Větší pomoc je připravená i pro lidi se zdravotními komplikacemi. Pro ně je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

Zimní opatření pro tento rok odstartovaly v první adventní neděli 1. prosince a potrvají do konce března. Spolu se sociálními službami se na nich jako každý rok podílejí strážníci. Pomoc však může přivolat kdokoliv. Pokud si kolemjdoucí všimne člověka bez domova, kterému by hrozilo umrznutí, je potřeba volat na linku Městské policie 156. Strážníci jsou pro takové situace vyškolení, dorazí na místo a nabídnou osobě pomoc. Pokud dotyčný projeví zájem, informují policisté dispečink Centra sociálních služeb Praha, ten už zajistí převoz do vybrané noclehárny s volnou kapacitou. Ty jsou v pražských noclehárnách dostatečné, přičemž v případě mimořádných mrazů jsou vytipována další místa, kde se mohou operativně postavit provizorní vytápěné stany s dalšími lůžky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.