Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha rozšiřuje zimní opatření pro lidi bez domova

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Mrazy v zimě přečkáváme zachumlaní v kabátech a šálách, ideálně se svařákem v ruce. Ale co ti nejslabší z nás? Lidé bez domova těžce hledají místo, kde se ohřát nebo kam složit hlavu. Mnohdy jde přitom o život. Praha proto rozšířila opatření pomáhající těmto osobám přečkat mrazivé počasí.

Hlavní město tento rok připravilo možnost přenocovat v teple také pro lidi se psy, které dříve noclehárny odmítaly. „Lidé bez domova, kteří chtěli se svými psy zůstat, dlouhodobě ze systému pomoci vypadávali a byli velmi vážně ohrožení nočními mrazy. Proto od letoška budou na noclehárnách ve vybraných prostorech k dispozici i pelechy a venku zimní kotce,“ upřesnila radní pro sociální politiku Milena Johnová. Větší pomoc je připravená i pro lidi se zdravotními komplikacemi. Pro ně je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

Zimní opatření pro tento rok odstartovaly v první adventní neděli 1. prosince a potrvají do konce března. Spolu se sociálními službami se na nich jako každý rok podílejí strážníci. Pomoc však může přivolat kdokoliv. Pokud si kolemjdoucí všimne člověka bez domova, kterému by hrozilo umrznutí, je potřeba volat na linku Městské policie 156. Strážníci jsou pro takové situace vyškolení, dorazí na místo a nabídnou osobě pomoc. Pokud dotyčný projeví zájem, informují policisté dispečink Centra sociálních služeb Praha, ten už zajistí převoz do vybrané noclehárny s volnou kapacitou. Ty jsou v pražských noclehárnách dostatečné, přičemž v případě mimořádných mrazů jsou vytipována další místa, kde se mohou operativně postavit provizorní vytápěné stany s dalšími lůžky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…