Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha rozšiřuje zimní opatření pro lidi bez domova

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Mrazy v zimě přečkáváme zachumlaní v kabátech a šálách, ideálně se svařákem v ruce. Ale co ti nejslabší z nás? Lidé bez domova těžce hledají místo, kde se ohřát nebo kam složit hlavu. Mnohdy jde přitom o život. Praha proto rozšířila opatření pomáhající těmto osobám přečkat mrazivé počasí.

Hlavní město tento rok připravilo možnost přenocovat v teple také pro lidi se psy, které dříve noclehárny odmítaly. „Lidé bez domova, kteří chtěli se svými psy zůstat, dlouhodobě ze systému pomoci vypadávali a byli velmi vážně ohrožení nočními mrazy. Proto od letoška budou na noclehárnách ve vybraných prostorech k dispozici i pelechy a venku zimní kotce,“ upřesnila radní pro sociální politiku Milena Johnová. Větší pomoc je připravená i pro lidi se zdravotními komplikacemi. Pro ně je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

Zimní opatření pro tento rok odstartovaly v první adventní neděli 1. prosince a potrvají do konce března. Spolu se sociálními službami se na nich jako každý rok podílejí strážníci. Pomoc však může přivolat kdokoliv. Pokud si kolemjdoucí všimne člověka bez domova, kterému by hrozilo umrznutí, je potřeba volat na linku Městské policie 156. Strážníci jsou pro takové situace vyškolení, dorazí na místo a nabídnou osobě pomoc. Pokud dotyčný projeví zájem, informují policisté dispečink Centra sociálních služeb Praha, ten už zajistí převoz do vybrané noclehárny s volnou kapacitou. Ty jsou v pražských noclehárnách dostatečné, přičemž v případě mimořádných mrazů jsou vytipována další místa, kde se mohou operativně postavit provizorní vytápěné stany s dalšími lůžky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…