Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha i Brno figurují v žebříčku nejlepších studentských měst

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ve kterých městech se dobře studuje? Podle žebříčku QS Best Student Cities 2016 v Paříži, Melbourne či Tokiu. Dostalo se ale i na Prahu a Brno.

Žebříček se zveřejňuje každoročně a má sloužit jako nástroj pro mezinárodní studenty, kterým může usnadnit volbu města pro studium v zahraničí. Zohledňuje řadu faktorů rozdělených do pěti kategorií – cenová dostupnost, zájem zaměstnavatelů, atraktivita města, obraz studentů a úroveň místních univerzit. V každé sekci může město získat až 100 bodů, celkový maximální možný zisk je tedy 500 bodů.

Praha se mezi nejzajímavějšími studentskými městy drží, od loňska si dokonce polepšila o deset příček. Letos se nachází na třicáté deváté pozici. Žebříček zmiňuje, že se v českém hlavním městě nacházejí rovnou tři vysoké školy, které patří mezi nejlepší na světě – Karlova Univerzita, České vysoké učení technické a Vysoká škola ekonomická. Brno obsadilo sedmdesátou třetí příčku a na seznam čítající pětasedmdesát měst se tak vešlo jen těsně.
Žebříčku dominuje stejně jako v minulém roce Paříž. Následují ji Melbourne, Tokio, Sydney a Londýn. Do první desítky se z evropských měst dostal ještě Berlín.

Devětatřicátá Praha získala celkem 290 bodů, Brno 223 bodů. Nejlépe hodnocená byla města v kategorii zaměřující se na podmínky studentů, kde získala 73,5, respektive 72,1 bodů. Co se cenové dostupnosti týče, objevily se Praha a Brno v závěru druhé desítky. Ve zbývajících kategoriích naopak tolik neoslnily.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.