Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha i Brno figurují v žebříčku nejlepších studentských měst

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ve kterých městech se dobře studuje? Podle žebříčku QS Best Student Cities 2016 v Paříži, Melbourne či Tokiu. Dostalo se ale i na Prahu a Brno.

Žebříček se zveřejňuje každoročně a má sloužit jako nástroj pro mezinárodní studenty, kterým může usnadnit volbu města pro studium v zahraničí. Zohledňuje řadu faktorů rozdělených do pěti kategorií – cenová dostupnost, zájem zaměstnavatelů, atraktivita města, obraz studentů a úroveň místních univerzit. V každé sekci může město získat až 100 bodů, celkový maximální možný zisk je tedy 500 bodů.

Praha se mezi nejzajímavějšími studentskými městy drží, od loňska si dokonce polepšila o deset příček. Letos se nachází na třicáté deváté pozici. Žebříček zmiňuje, že se v českém hlavním městě nacházejí rovnou tři vysoké školy, které patří mezi nejlepší na světě – Karlova Univerzita, České vysoké učení technické a Vysoká škola ekonomická. Brno obsadilo sedmdesátou třetí příčku a na seznam čítající pětasedmdesát měst se tak vešlo jen těsně.
Žebříčku dominuje stejně jako v minulém roce Paříž. Následují ji Melbourne, Tokio, Sydney a Londýn. Do první desítky se z evropských měst dostal ještě Berlín.

Devětatřicátá Praha získala celkem 290 bodů, Brno 223 bodů. Nejlépe hodnocená byla města v kategorii zaměřující se na podmínky studentů, kde získala 73,5, respektive 72,1 bodů. Co se cenové dostupnosti týče, objevily se Praha a Brno v závěru druhé desítky. Ve zbývajících kategoriích naopak tolik neoslnily.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …