Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozor, konspirace! Seznam.cz nově upozorňuje na dezinformační weby přímo ve vyhledávání

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Nevíte, čemu vlastně můžete na internetu věřit? Oblíbený český vyhledávač Seznam.cz nově varuje uživatele před dezinformačními weby, které mohou šířit tzv. fake news a hoaxy.

Upozornění na nedůvěryhodný obsah se nyní objeví přímo ve výsledcích vyhledávání, a to vždy pod nadpisem a odkazem na konkrétní médium. Cílem je zvyšovat povědomí o nejčastějších konspiračních teoriích a usnadnit uživatelům rozpoznávání webů, které se na jejich šíření nejvíce podílejí.

Seznam.cz ve vyhledávání nově upozorňuje své uživatele na dezinformační weby.

Nezůstáváme ale pouze u označení. U každého webu v rámci informační karty vysvětlujeme hlavní důvody, proč by měl být uživatel při konzumaci daného obsahu obezřetný,“ vysvětluje Tomáš Peroutka, produktový manažer Seznam.cz Vyhledávání. Pořadí výsledků však zůstává nezměněné a upozornění je možné vypnout.

Seznam českých konspiračních a antisystémových serverů, na které Seznam.cz nově upozorňuje, dodávají nezávislé organizace, jako je Nadační fond nezávislé žurnalistiky, projekt Atlas konspirací, slovenská iniciativa Konšpirátori.sk a společnost Semantic Visions.

Cílem je usnadnit rozpoznávání nejčastějších konspiračních teorií.

Bezpečně se pohybovat v on-line prostředí a umět rozlišovat důvěryhodné a zavádějící informace pomáhá Seznam.cz obzvlášť lidem důchodového věku. Přehled aktuálních hoaxů pro ně každý měsíc shrnuje Zpravodaj Sherlock Senior.

Zdroj: Seznam.cz

Související články

Inspirace

Google má novou funkci, ověřuje pravdivost informací

Inspirace

Internetový prohlížeč Microsoft Edge bude uživatele upozorňovat na fake news

Inspirace

Teenageři pomáhají seniorům s počítačem i angličtinou

Společnost

Od června připravuje vedení Brna novou službu pro seniory

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Vkročte do nového roku dobrým skutkem. Pomozte Dětské nemocnici v Brně se sběrem pyžamek

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.