Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozitivní zpravodajství: fenomén, který mění pohled na svět a informace

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pozitivní zpravodajství bylo dlouho vnímáno jako milý doplněk klasických zpráv, který ale na tom, že svět je plný krizí a neštěstí, nic nemění. V záplavě negativního zpravodajství se ale vynořuje víc a víc snah ukázat i tu lepší stránku reality.

Nereálné, smyšlené, přibarvené, bezvýznamné, doplňkové. Tak přesně takové pozitivní zprávy nejsou. Jen je pro většinu lidí v záplavě negativismu ve společnosti a především v běžném zpravodajství těžké uvěřit, že se opravdu tolik pozitivního a inspirativního každý den na světě stane. Co ještě se o pozitivním zpravodajství tvrdí, ale není to tak docela pravda?

5 omylů o Pozitivních zprávách, které vysvětlujeme nejčastěji:

Omyl 1: Pozitivní zprávy pouze vytvářejí falešný pocit bezpečí a přesvědčení, že svět je v pořádku.
Nic z toho není záměrem pozitivního zpravodajství. To slouží pouze jako alternativa ke klasickému zpravodajství, které je ze své podstaty zpravidla spíš negativní. Pozitivní zprávy neukazují vylepšený svět, ukazují z reálného světa to, co je v něm zajímavé, přínosné, inspirativní a co se povedlo. Takové zprávy mohou pozitivně ovlivnit náš život. Mnohdy jsou to příběhy ze života obyčejných lidí, slouží tak jako inspirace k využití potenciálu, který se skrývá v každém z nás.

Omyl 2: Pozitivní zprávy nejsou tak důležité jako jiné zprávy.
Pozitivní zpravodajství je ve skutečnosti velmi důležité. Vedle negativního zpravodajství zaručuje rovnováhu v médiích. Zpravodajská negativita může vést k problémům jednotlivců i celé společnosti. Jde například o úzkosti, opovržení vůči ostatním či nedostatek občanské angažovanosti. I negativní zprávy mají v našich životech smysl, musí k nim ovšem existovat objektivní a vyvážená protihodnota. Právě proto jsou pozitivní a negativní zprávy stejně důležité.

Omyl 3: Pozitivní zprávy jsou nevhodné, když se na světě děje tolik strašných věcí.
Naopak. Kdy jindy než v těžkých časech je na místě sdílet trochu inspirace a radosti a ukázat, že svět není tak ošklivý a zlý, jak se občas zdá. Je třeba vnímat nedostatky světa zároveň s jeho úspěchy, jen tak mu můžeme lépe a komplexněji porozumět. Proto by se do médií neměla dostávat jen slabost, selhání a nenávist, ale i síla, vítězství a láska.

Omyl 4: Pozitivní zprávy jsou jen pro „alternativce“ nebo „sluníčkáře“.
Vůbec ne. Pozitivní zpravodajství je plné běžných událostí a inspirace pro každého – dobré zprávy pro naši společnost, příběhy aktivních jedinců či komunit, reálné pohádky s dobrým koncem nebo motivace k osobnímu rozvoji. Pozitivní zprávy dokonce zvyšují tzv. pozitivní vliv, který uvádí, do jaké míry lidé zažívají pozitivní emoce, jako jsou radost, zájem či štěstí. Onen pozitivní vliv posléze přispívá k větší pohodě člověka a také k jeho větší aktivitě. Pak mají lidé chuť zapojit se v místní komunitě nebo být šetrnější k životnímu prostředí.

Omyl 5: Pozitivní zprávy jsou jen o roztomilých zvířátkách.
Pro některá média, která si schovávají příběhy rozkošných zvířátek na závěr vysílání, to možná platí. Obecně je ale záběr pozitivního zpravodajství velice široký. Zahrnuje v sobě nové iniciativy, zajímavé projekty, neotřelé nápady, motivační příběhy, nápaditá řešení, zasloužené úspěchy a řadu dalších témat, která jsou pro přínosnou zprávu dostatečným nosníkem. Stačí si přečíst pár našich článků a sami se o tom přesvědčíte 🙂

Související články

Společnost

Úspěchy a události s dobrým koncem mají ve zpravodajství své místo

Inspirace

25 pozitivních zpráv, které se staly v loňském roce

Inspirace

20+19 pozitivních věcí, které se staly v roce 2019

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.