Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pouze z druhé ruky. Berlín otevřel obchod, ve kterém najdete jen použité zboží

2 minuty radosti
V berlínském B-Wa(h)renhausu si zájemci mohou kromě oblečení koupit také použitou elektroniku či knihy. Zdroj fotografie: Facebook Re-Use Berlin

Na první pohled se může zdát, že jde o další second hand, berlínský B-Wa(h)renhaus však nabízí víc než jen oblečení z druhé ruky. Zákazníci tam mohou kromě oděvů pořídit například použitý nábytek, telefon nebo knihy. Také se dozvědí, jak si ušít oblečení ze zbytků látek.

Mnoho kusů oděvů pochází z internetových obchodů nebo z charity. Zdroj fotografie: Facebook Re-Use Berlin

Velkou část sortimentu tvoří oblečení, přičemž míst, odkud pochází, je řada. Spousta věcí je například od lidí, kteří se stěhují. „Je pro ně příliš namáhavé věci nafotit, nabídnout a najít někoho, kdo by si je koupil nebo odvezl,“ vysvětlila mluvčí Berlína Dorothee Winden. Oděvy pak často darují k prodeji také internetové obchody, kterým je vrátili nespokojení zákazníci, nebo charita. Tam se totiž od Berlíňanů dostává mnoho dámských oděvů, pro lidi bez domova se ale využívají převážně pánské.

Součástí obchodu je také vzdělávací centrum. Zdroj fotografie: Facebook Re-Use Berlin

Obchod sídlí ve třetím patře slavného obchodního domu Karstadt a kromě jiného prodává také použitou elektroniku. Lidé se však nemusí obávat, že by koupili nefunkční přístroj. Všem nabízeným zařízením se před uvedením do prodeje dostane opravy od zkušených techniků a jejich nový majitel na ně dostane roční záruku. Součástí obchodu je pak také vzdělávací centrum, které propaguje udržitelný životní styl či pořádá workshopy na témata plýtvání potravinami či šití oblečení ze zbytků látek.

Podle odhadů berlínských zastupitelů je možné osm procent vyhozené elektroniky a šest procent jiných vyřazených věcí znovu použít. V budoucnu by proto chtělo město otevřít podobný obchod v každé části města a udělat tak ekologické nakupování pro lidi dostupnější.

Zdroj: goodnewsnetwork.org, bloomberg.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …