Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pouze z druhé ruky. Berlín otevřel obchod, ve kterém najdete jen použité zboží

2 minuty radosti
V berlínském B-Wa(h)renhausu si zájemci mohou kromě oblečení koupit také použitou elektroniku či knihy. Zdroj fotografie: Facebook Re-Use Berlin

Na první pohled se může zdát, že jde o další second hand, berlínský B-Wa(h)renhaus však nabízí víc než jen oblečení z druhé ruky. Zákazníci tam mohou kromě oděvů pořídit například použitý nábytek, telefon nebo knihy. Také se dozvědí, jak si ušít oblečení ze zbytků látek.

Mnoho kusů oděvů pochází z internetových obchodů nebo z charity. Zdroj fotografie: Facebook Re-Use Berlin

Velkou část sortimentu tvoří oblečení, přičemž míst, odkud pochází, je řada. Spousta věcí je například od lidí, kteří se stěhují. „Je pro ně příliš namáhavé věci nafotit, nabídnout a najít někoho, kdo by si je koupil nebo odvezl,“ vysvětlila mluvčí Berlína Dorothee Winden. Oděvy pak často darují k prodeji také internetové obchody, kterým je vrátili nespokojení zákazníci, nebo charita. Tam se totiž od Berlíňanů dostává mnoho dámských oděvů, pro lidi bez domova se ale využívají převážně pánské.

Součástí obchodu je také vzdělávací centrum. Zdroj fotografie: Facebook Re-Use Berlin

Obchod sídlí ve třetím patře slavného obchodního domu Karstadt a kromě jiného prodává také použitou elektroniku. Lidé se však nemusí obávat, že by koupili nefunkční přístroj. Všem nabízeným zařízením se před uvedením do prodeje dostane opravy od zkušených techniků a jejich nový majitel na ně dostane roční záruku. Součástí obchodu je pak také vzdělávací centrum, které propaguje udržitelný životní styl či pořádá workshopy na témata plýtvání potravinami či šití oblečení ze zbytků látek.

Podle odhadů berlínských zastupitelů je možné osm procent vyhozené elektroniky a šest procent jiných vyřazených věcí znovu použít. V budoucnu by proto chtělo město otevřít podobný obchod v každé části města a udělat tak ekologické nakupování pro lidi dostupnější.

Zdroj: goodnewsnetwork.org, bloomberg.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.