Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ano, čtete správně. Čínští vědci momentálně pracují na tomto konceptu s užitím takzvaných metamateriálů, podle čerstvé zprávy uveřejněné na stránkách SciTechDaily. Jak má posouvání předmětů za pomoci mysli fungovat?

Již v roce 2019 byla k dispozici data z výzkumů, ve kterých byla provedena telekineze ve virtuálním prostředí. Jednalo se o takzvané CTRL laboratoře, ve kterých CTRL sety umožňují pomocí rukou zvednutí a ovládání rychlosti objektů ve 3D prostoru. Tento proces umožnil lidem interagovat s virtuálním prostředím způsobem, jakým přirozeně fungujeme ve skutečném světě.

O 2 roky později, v roce 2021, univerzita v Miami navrhla způsob připojení lidského mozku k počítačovým rozhraním pomocí nanočástic přímo interagujících s lidskými neurony, aby bylo možné vyvinout technologie ovládání mysli. Žádné z těchto experimentů však nepřinesly nějaké významné výsledky.

Nyní bylo dalšího pokroku v telekinezi dosaženo v reálném životě týmem vědců vedeným profesorem Shaobo Qu, profesorem Jiafu Wangem z Air Force Engineering univerzity a profesorem Cheng-Wei Qiu z univerzity v Singapuru. Práce byla zaznamenána v dokumentu nazvaném Remotely Mind-controlled Metasurface via Brainwaves, který navrhuje proces pro pohyb objektů pomocí lidské mysli.

Již dlouho je známo, že lidský mozek generuje mozkové vlny v procesu myšlení. Výzkumníci proto předpokládali, že shromažďování těchto mozkových vln a jejich použití jako řídicích signálů metapovrchů by uživatelům umožnilo ovládat tyto povrchy přímo svou myslí.

Ilustrační foto: Pixabay

Bluetooth je ten klíč

Jak toho dosáhli? Pomocí užití bluetooth. Vědcům se podařilo bezdrátově manipulovat s mozkovými vlnami od uživatele k ovladači přes bluetooth signál. Finálním cílem bylo použít mozkové vlny jedince k ovládání odezvy elektromagnetických vln na již zmíněné metapovrchy. Nakonec zjistili, že uživatel může skutečně dosáhnout ovládání vln.

Jaké jsou závěry výzkumů?

Z těchto typů experimentů však vyvstávají otázky. Například, jak bezpečné jsou ve skutečnosti a jaké vedlejší účinky by vyvolaly? To zatím vědcům není známo. Nakonec vše záleží na tom, jakou cenu jsou lidé ochotni zaplatit, aby měli tuto superschopnost.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…