Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ano, čtete správně. Čínští vědci momentálně pracují na tomto konceptu s užitím takzvaných metamateriálů, podle čerstvé zprávy uveřejněné na stránkách SciTechDaily. Jak má posouvání předmětů za pomoci mysli fungovat?

Již v roce 2019 byla k dispozici data z výzkumů, ve kterých byla provedena telekineze ve virtuálním prostředí. Jednalo se o takzvané CTRL laboratoře, ve kterých CTRL sety umožňují pomocí rukou zvednutí a ovládání rychlosti objektů ve 3D prostoru. Tento proces umožnil lidem interagovat s virtuálním prostředím způsobem, jakým přirozeně fungujeme ve skutečném světě.

O 2 roky později, v roce 2021, univerzita v Miami navrhla způsob připojení lidského mozku k počítačovým rozhraním pomocí nanočástic přímo interagujících s lidskými neurony, aby bylo možné vyvinout technologie ovládání mysli. Žádné z těchto experimentů však nepřinesly nějaké významné výsledky.

Nyní bylo dalšího pokroku v telekinezi dosaženo v reálném životě týmem vědců vedeným profesorem Shaobo Qu, profesorem Jiafu Wangem z Air Force Engineering univerzity a profesorem Cheng-Wei Qiu z univerzity v Singapuru. Práce byla zaznamenána v dokumentu nazvaném Remotely Mind-controlled Metasurface via Brainwaves, který navrhuje proces pro pohyb objektů pomocí lidské mysli.

Již dlouho je známo, že lidský mozek generuje mozkové vlny v procesu myšlení. Výzkumníci proto předpokládali, že shromažďování těchto mozkových vln a jejich použití jako řídicích signálů metapovrchů by uživatelům umožnilo ovládat tyto povrchy přímo svou myslí.

Ilustrační foto: Pixabay

Bluetooth je ten klíč

Jak toho dosáhli? Pomocí užití bluetooth. Vědcům se podařilo bezdrátově manipulovat s mozkovými vlnami od uživatele k ovladači přes bluetooth signál. Finálním cílem bylo použít mozkové vlny jedince k ovládání odezvy elektromagnetických vln na již zmíněné metapovrchy. Nakonec zjistili, že uživatel může skutečně dosáhnout ovládání vln.

Jaké jsou závěry výzkumů?

Z těchto typů experimentů však vyvstávají otázky. Například, jak bezpečné jsou ve skutečnosti a jaké vedlejší účinky by vyvolaly? To zatím vědcům není známo. Nakonec vše záleží na tom, jakou cenu jsou lidé ochotni zaplatit, aby měli tuto superschopnost.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…