Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc z Univerzity Palackého: právní rady online i nárůst e-zdrojů

Zdroj fotografií: UPOL

České univerzity jsou důležitým článkem v pomoci během současné doby koronavirové. Vyvíjejí důležité technologie, jejich studenti dobrovolničí v nemocnicích i při hlídání dětí nebo poskytují rady rodičům, jak zvládnout s dětmi domácí výuku. Jak pomáhají konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci?

Olomoucká univerzita rozhodně nenechává své studenty ve štychu. Myslí na všechny, kteří nadále potřebují studovat nebo pracovat na svých závěrečných pracích. Zdejší knihovna je sice zavřená, funguje ale v maximální možné míře online. „Hvězdou na našem nebi jsou nyní elektronické informační zdroje, kde knihovnice pracují daleko víc než na plné obrátky. Právě pro tyto zdroje jsme zřídili i poradní telefonickou horkou linku, začínáme s webináři,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Sedláčková. Pracovníci navíc nově sjednali přístupy i do dalších databází.

Pomoc z univerzity míří ale také ven. Například ta právní, kterou skrze studentskou online poradnu nabízí Právnická fakulta. Obrátit se na ni může kdokoliv, kdo potřebuje radu v jakékoliv právní záležitosti. „Umíme poradit v podstatě ve všech odvětvích práva. Vzhledem k současné výjimečné situaci předpokládáme, že bude hojně poptávané například pracovní právo a právo sociálního zabezpečení,“ vysvětluje za poradnu Lucia Madleňáková. Klientům v poradně pomáhají studenti práv pod dohledem pedagogů či advokátů.

Za zmínku stojí i iniciativa zdejší Pedagogické fakulty, která poskytla inspiraci mimo jiné pro výuku výtvarné výchovy, jíž mohou využít rodiče i učitelé. Pracovní listy s výtvarnými aktivitami na doma jsou dostupné online.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.