Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc z Univerzity Palackého: právní rady online i nárůst e-zdrojů

Zdroj fotografií: UPOL

České univerzity jsou důležitým článkem v pomoci během současné doby koronavirové. Vyvíjejí důležité technologie, jejich studenti dobrovolničí v nemocnicích i při hlídání dětí nebo poskytují rady rodičům, jak zvládnout s dětmi domácí výuku. Jak pomáhají konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci?

Olomoucká univerzita rozhodně nenechává své studenty ve štychu. Myslí na všechny, kteří nadále potřebují studovat nebo pracovat na svých závěrečných pracích. Zdejší knihovna je sice zavřená, funguje ale v maximální možné míře online. „Hvězdou na našem nebi jsou nyní elektronické informační zdroje, kde knihovnice pracují daleko víc než na plné obrátky. Právě pro tyto zdroje jsme zřídili i poradní telefonickou horkou linku, začínáme s webináři,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Sedláčková. Pracovníci navíc nově sjednali přístupy i do dalších databází.

Pomoc z univerzity míří ale také ven. Například ta právní, kterou skrze studentskou online poradnu nabízí Právnická fakulta. Obrátit se na ni může kdokoliv, kdo potřebuje radu v jakékoliv právní záležitosti. „Umíme poradit v podstatě ve všech odvětvích práva. Vzhledem k současné výjimečné situaci předpokládáme, že bude hojně poptávané například pracovní právo a právo sociálního zabezpečení,“ vysvětluje za poradnu Lucia Madleňáková. Klientům v poradně pomáhají studenti práv pod dohledem pedagogů či advokátů.

Za zmínku stojí i iniciativa zdejší Pedagogické fakulty, která poskytla inspiraci mimo jiné pro výuku výtvarné výchovy, jíž mohou využít rodiče i učitelé. Pracovní listy s výtvarnými aktivitami na doma jsou dostupné online.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.