Používání dronů není jen trendy způsobem pro pořizování nezvyklých záběrů, tato technika získává čím dál častější využití i ve zdravotnictví. Zařízení se totiž dostane i do těžce přístupného terénu rychleji než sanitka. Využití najde třeba v horách, kam není snadné se vyšplhat.
V prosinci se dron zasadil o záchranu života ve Švédsku. Muž ve věku 71 let odhraboval sníh před svým domem, když se mu udělalo špatně a zkolaboval. Ve stejný moment jel po vedlejší silnici lékař, který zrovna mířil do nejbližší nemocnice. Všiml si kolabujícího muže, a tak zastavil, aby zavolal ambulanci. Zdravotníkům sdělil, že jde o zástavu srdce. O tři minuty později už na místě přistával dron nesoucí defibrilátor. Rychlá reakce a použití bezpilotního letadla zachránily muži život, jelikož záchranka se na místo kvůli hustému provozu dostala mnohem později.
Zdravotnické drony mají oproti těm klasickým svá vlastní specifika. Vyrábí je společnost Everdone. Podle ní může toto zařízení pomoci, i když není v dosahu člověk se zdravotnickým vzděláním. Defibrilátory, které bezpilotní letadla doručují, jsou podle firmy dost návodné. Osoba poskytující první pomoc navíc po celou dobu dostává po telefonu instrukce od záchranné služby. Výrobci také věří, že by se využití dronů ve zdravotnictví v budoucnu nemuselo týkat pouze doručování defibrilátorů. Stroje by údajně mohly doručovat také jiné nenahraditelné zdravotnické přístroje.
Zdroj: iRozhlas
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…