Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc seslaná z nebes aneb jak ve Švédsku zdravotnický dron pomohl muži se zástavou srdce

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Používání dronů není jen trendy způsobem pro pořizování nezvyklých záběrů, tato technika získává čím dál častější využití i ve zdravotnictví. Zařízení se totiž dostane i do těžce přístupného terénu rychleji než sanitka. Využití najde třeba v horách, kam není snadné se vyšplhat.

V prosinci se dron zasadil o záchranu života ve Švédsku. Muž ve věku 71 let odhraboval sníh před svým domem, když se mu udělalo špatně a zkolaboval. Ve stejný moment jel po vedlejší silnici lékař, který zrovna mířil do nejbližší nemocnice. Všiml si kolabujícího muže, a tak zastavil, aby zavolal ambulanci. Zdravotníkům sdělil, že jde o zástavu srdce. O tři minuty později už na místě přistával dron nesoucí defibrilátor. Rychlá reakce a použití bezpilotního letadla zachránily muži život, jelikož záchranka se na místo kvůli hustému provozu dostala mnohem později.

Zdravotnické drony mají oproti těm klasickým svá vlastní specifika. Vyrábí je společnost Everdone. Podle ní může toto zařízení pomoci, i když není v dosahu člověk se zdravotnickým vzděláním. Defibrilátory, které bezpilotní letadla doručují, jsou podle firmy dost návodné. Osoba poskytující první pomoc navíc po celou dobu dostává po telefonu instrukce od záchranné služby. Výrobci také věří, že by se využití dronů ve zdravotnictví v budoucnu nemuselo týkat pouze doručování defibrilátorů. Stroje by údajně mohly doručovat také jiné nenahraditelné zdravotnické přístroje.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…