Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc seslaná z nebes aneb jak ve Švédsku zdravotnický dron pomohl muži se zástavou srdce

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Používání dronů není jen trendy způsobem pro pořizování nezvyklých záběrů, tato technika získává čím dál častější využití i ve zdravotnictví. Zařízení se totiž dostane i do těžce přístupného terénu rychleji než sanitka. Využití najde třeba v horách, kam není snadné se vyšplhat.

V prosinci se dron zasadil o záchranu života ve Švédsku. Muž ve věku 71 let odhraboval sníh před svým domem, když se mu udělalo špatně a zkolaboval. Ve stejný moment jel po vedlejší silnici lékař, který zrovna mířil do nejbližší nemocnice. Všiml si kolabujícího muže, a tak zastavil, aby zavolal ambulanci. Zdravotníkům sdělil, že jde o zástavu srdce. O tři minuty později už na místě přistával dron nesoucí defibrilátor. Rychlá reakce a použití bezpilotního letadla zachránily muži život, jelikož záchranka se na místo kvůli hustému provozu dostala mnohem později.

Zdravotnické drony mají oproti těm klasickým svá vlastní specifika. Vyrábí je společnost Everdone. Podle ní může toto zařízení pomoci, i když není v dosahu člověk se zdravotnickým vzděláním. Defibrilátory, které bezpilotní letadla doručují, jsou podle firmy dost návodné. Osoba poskytující první pomoc navíc po celou dobu dostává po telefonu instrukce od záchranné služby. Výrobci také věří, že by se využití dronů ve zdravotnictví v budoucnu nemuselo týkat pouze doručování defibrilátorů. Stroje by údajně mohly doručovat také jiné nenahraditelné zdravotnické přístroje.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…