Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc seslaná z nebes aneb jak ve Švédsku zdravotnický dron pomohl muži se zástavou srdce

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Používání dronů není jen trendy způsobem pro pořizování nezvyklých záběrů, tato technika získává čím dál častější využití i ve zdravotnictví. Zařízení se totiž dostane i do těžce přístupného terénu rychleji než sanitka. Využití najde třeba v horách, kam není snadné se vyšplhat.

V prosinci se dron zasadil o záchranu života ve Švédsku. Muž ve věku 71 let odhraboval sníh před svým domem, když se mu udělalo špatně a zkolaboval. Ve stejný moment jel po vedlejší silnici lékař, který zrovna mířil do nejbližší nemocnice. Všiml si kolabujícího muže, a tak zastavil, aby zavolal ambulanci. Zdravotníkům sdělil, že jde o zástavu srdce. O tři minuty později už na místě přistával dron nesoucí defibrilátor. Rychlá reakce a použití bezpilotního letadla zachránily muži život, jelikož záchranka se na místo kvůli hustému provozu dostala mnohem později.

Zdravotnické drony mají oproti těm klasickým svá vlastní specifika. Vyrábí je společnost Everdone. Podle ní může toto zařízení pomoci, i když není v dosahu člověk se zdravotnickým vzděláním. Defibrilátory, které bezpilotní letadla doručují, jsou podle firmy dost návodné. Osoba poskytující první pomoc navíc po celou dobu dostává po telefonu instrukce od záchranné služby. Výrobci také věří, že by se využití dronů ve zdravotnictví v budoucnu nemuselo týkat pouze doručování defibrilátorů. Stroje by údajně mohly doručovat také jiné nenahraditelné zdravotnické přístroje.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…